Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Abrenes istabas

Raksta ID: 1515
Atjaunināts: 26 marts, 2024

2019.gadā Dzintars Dvinskis iegādājies divstāvu koka māju Viļakā, Tautas ielā 1. Tā ir liela māja ap 300 kvadrātmetriem un bagātu vēsturi, kura tagadējā izskatā pārbūvēta 1925.gadā. Dzintars te ieguldīja milzīgu darbu, iekārtojot telpas līdzīgi, kā tās izskatījās pagājušā gadsimta trīsdesmitajos - sešdesmitajos gados. Tūristi te var apskatīt fotogrāfijas ar seniem Viļakas skatiem, tā laika dokumentus, naudaszīmes, preču reklāmas, sadzīves priekšmetus, pirmskara un padomju laika pasaules un Eiropas kartes, kā arī neskaitāmas citas vēstures liecības. Izveidotā ekspozīcija atspoguļo laika periodu no 1920.gada līdz 1960.gadam, kad Viļaka ietilpa Jaunlatgales Abrenes apriņķī, bet vēlāk bija Viļakas apriņķa un Abrenes rajona centrs.
Jaunais tūrisma objekts ar nosaukumu "Abrenes istabas" durvis vēra 2021.gada vasarā, kad bija mazinājusies Covid-19 izplatība. Nosaukumu lieto daudzskaitlī, jo mājā ir daudzas istabas, kas ir bijušie dzīvokļi, kuras Dzintars Dvinskis cenšas iekārtot atšķirīgi. Ir NKVD kabinets, ir veikala telpas.
Abrenes istabas atrodas vienā no senākajām pilsētas ēkām ar daudzveidīgu un interesantu vēsturi. Pagājušā gadsimta 30.gados ēkas apkārtnē norisinājās aktīva tirdzniecība un sabiedriskā dzīve. Remontdarbu laikā atrastās norādes liecina, ka pirms Otrā pasaules kara šeit mitinājās ebreju tautības veikalnieki, bijis izvietots arî notāra birojs. Savukārt kara un pēckara laikā šo ēku par savu sauca gan fašisti, gan čekisti. Tagad senlietu kolekcionārs šeit izveidojis kaut ko līdzīgu muzejam, kur iespējams ne vien apskatīt un aptaustīt vēsturiskus priekšmetus, bet arī iejusties ebreju veikalnieka lomā, pasēdēt pie čekista vai viņa sekretāres darba galda, iegriezties padomju laika Sarkanajā stūrītī, uzlaikot nacionālā partizāna vai vācu armijas virsnieka formas cepuri, kā arī formas tērpus. Dzintars sola, ka ciemiņiem piedāvā ne vienu vien iespēju neparastā veidā izbaudīt tā laika Viļakas iedzīvotāju ikdienu - uzspēlēt tematiskas spēles un minēt mīklas. Tie, kurus interesē tā laika braucamrīki, var izpētīt vīriešu velosipēdu “Latvello Special”, kas ražots 1928.gadā un profesionāli atjaunots Saulkrastu velosipēdu muzejā, kā arī sieviešu “Latvello” 1939.gada ražojuma divriteni. Abrenes istabu apmeklētājiem senlietu kolekcionārs piedāvā arī pavizināties ar paša atjaunotajiem 20.gs. 50.gados Latvijā ražotajiem velosipēdiem.
2023.gadā vēsturiskā privātekspozīcija "Abrenes istabas" saņēma apbalvojumu "Balvu novada Gada balva uzņēmējdarbībā 2022" nominācijā "Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs", bet tās īpašnieks Dzintars Dvinskis - Balvu novada Atzinības rakstu.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no Dzintara Dvinska foto arhīva

Raksta ID: 1515
Atjaunināts: 26 marts, 2024
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 25
Ievietots:: 26 marts, 2024 by Ināra B.
Atjaunināts:: 26 marts, 2024 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Antona Rimoviča skvērs
b Atpūtas parks “Lāča dārzs”
b Balvu pilsētas skvērs
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Briežuciema tematiskais amatu meistaru ciems
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dabas piemineklis “Stiglovas atsegumi”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"
b Pontonu tilts uz Viļakas ezera salu
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Stompaku nacionālo partizānu nometne