Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Motrīnes ezers

Raksta ID: 1489
Atjaunināts: 02 novembris, 2023

Ezers izzuduša ciema vārdā

Motrīne
Reiz bija māsa un brālis – sādža un ezers, abiem Motrīne vārdā. Ciema vairs nav, bet ezers kopta priežu meža ielokā joprojām žilbina aci ar dzidro ūdeni, vilina ar ideālu makšķerēšanas vietu vienatnē un meditatīvu atpūtu.
Par objektu: Abrine, Aussola, Begunova, Bokova, Bozova, Blauzgova, Brēksnīne, Danski, Dēnīcova, Dukolova, Dupurova, Dzuksts, Gryuslova, un tā tālāk – pavisam Baltinavas pagastā bija 50 ciemu. Daudzu no tiem mūsdienās vairs nav, izzuduši arī viensētu iemītnieki. Motrīnes nosaukumu saglabājis ezers. Pie Motrīnes ezera gadsimtu auga zelta priede, kuru 2021. gadā nogāza vējš. Kaut kur ezera krastos esot aprakts zelts, ticējums vēsta, ka bagātību atradīšot tad, kad vienlaikus notikšot kāzas un kristības. Negaidot šādu sakritību, 90. gadu sākumā zeltu te paslepeni meklēja ar aparatūru, kas nosaka, kāds cēlmetāls, cik daudz un cik dziļi atrodas. Izrakāja ne vien ezermalu, bet arī tuvīno pilskalnu. Iespējams, kāds arī kaut ko atrada, bet par to klusē kā mēms. Tikai šur tur palikuši racēju atstātie smilšu kalni. Mūsdienās Motrīnes ezers ir Natura 2000 teritorija. Lieguma statuss piešķirts lielākoties īpaši vērtīgajam, Austrumlatvijā ļoti retajam biotopam kaļķainam zāļu purvam ar nelielām slīkšņām. Purvā ap Motrīnes ezeru atrodamas daudzas aizsargājamas augu sugas. Sameklē, bet atstāj augam īpaši vērtīgo dižo aslapi pašā ezera krastā, bet pie tās tiksi, tikai izbrienot brikšņus un slīkšņu. Uzmanies, šī auga lapu malas ir tik asas, ka ar tām var sagriezt pat desu! Sameklē arī dzelteno akmeņlauzīti, dzegužpirkstīti, ziemeļu linneju, Priecē acis, ieraugot staipekņus, bet neaiztiec tos, jo tie aug ārkārtīgi lēni! Sperot soli, skaties zem kājām, lai nesamītu ļoti reto sīko pumpurgliemezi! Tīrā, pārsvarā skujkoku mežā ir ideālas vietas ogošanai un telšu celšanai. Vientulības cienītājiem un makšķerniekiem ar piepūšamām laivām ierīkotā laipa, diemžēl nav pielāgota atpūtniekiem ar īpašām vajadzībām, kuri arī labprāt uzbrauktu uz tās un baudītu burvīgo ainavu vai ar ratiņkrēslu iestūrētu seklākā ūdenī. Piknika vietā ierīkota ugunskura vieta un galds ar sēdekļiem, arī koka kāršu namiņš, kur patverties no stiprāka lietus. Ezera vidējais dziļums ir 2 metri, bet maksimālais dziļums – 3,9 metri. Ja vēlaties īrēt laivu izbraukumam pa Motrīnes un citiem Baltinavas puses ezeriem, zvaniet 26426889.

                                           (L.Lukstraupes teksts un izvēlētie fotoattēli)


Attēli: 3. Četrzobu pumpurgliemezis, tā čaula garumā nesasniedz 2 mm. 4. Spurainā dzīparene Paludella squarrosa Motrīnes ezera krasta zāļu purvā. 5. Baltijas dzegužpirkstīte. 6. Dižā aslape

Raksta ID: 1489
Atjaunināts: 02 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 25
Ievietots:: 02 novembris, 2023 by Ināra B.
Atjaunināts:: 02 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Alotāju pilskalns
b Amatnieku centrs
b Ambulance
b Bijušais veikals ar nošķelto stūri
b Bleideļu māja
b Foto darbnīca
b Grīvas partizānu mītnes piemineklis
b Hudjakovu māja
b Juhmaņu māja
b Katoļu baznīca
b Kaļvīnes veikals
b Kino - klubs
b Koka suvenīru darbnīca
b Kultūras nams
b Kūkojas māja
b Luterāņu draudzes nams
b Masļenku traģēdijas piemiņas vieta
b Meiteņu kalniņš
b Merkuzīnes kapi
b Muižas parks
b Muzejs
b Mūra māja
b Nacionālo partizānu apmetnes vieta
b Obeļovas ezers
b Ontana i Annes parks
b Pareizticīgo baznīca
b Pareizticīgo draudzes māja
b Projekta "1836"stabiņi Nr. 21 un Nr.22
b Punculovas pilskalns
b Puncuļovas atpūtas un piknika vieta
b Skvērs "Laimes pakavi"
b Svātūnes ezers
b Tarabanovsku māja (Vecā policija)
b Tiesas nams
b Tokmačovu māja
b Valču dzirnavas
b Vecā aptieka
b Vecā pasta ēka
b Vēsturiskais centra laukums
b Ēdnīcas māja