Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Skvērs "Laimes pakavi"

Raksta ID: 1483
Atjaunināts: 02 novembris, 2023

Abrenes piemiņa

Kārsavas un Dārza ielas krustojums
Baltinavas ģerbonis neslēpjas muzejos un grāmatās, tas vienmēr ir acu priekšā. Trīs zelta pakavi tajā simbolizē pagasta saikni ar zaudēto Abrenes daļu, atrašanos pašā pierobežā un trīskāršu laimes vēlējumu, jo visas labas lietas nāk pa trim.
Par objektu: Baltinavieši savu ģerboni likuši visredzamākajā vietā – pašā ciema centrā – kā atgādinājumu par zaudēto un to, ko nekādi nedrīkst zaudēt. Lai gan Baltinavas ģerbonim ir tikai desmit gadu, tā vēsture ir sena un sāpīga. Pirmās brīvvalsts laikā Baltinava līdz ar 14 citiem pagastiem – latviešu sen apdzīvoto teritoriju – ietilpa Jaunlatgales (kopš 1938. gada – Abrenes) apriņķī. Pēc II pasaules kara Latvija zaudēja 6 Abrenes pagastus, tomēr vienotības ideja palika. No Baltinavas centra līdz tagadējai Krievijas robežai ir nieka 10 kilometri, veidojot ģerboni tā pamatā likta Latgalei raksturīgā zilā krāsa – garīgās izaugsmes un godaprāta, veiksmes, veselības, optimisma un turības nesēja. Laimes vēlējumā trīs augšup pavērstie pakavi un zelta fons atgādina par pagātnes, tagadnes un nākotnes saikni, tie nākuši no Abrenes pilsētas ģerboņa un atgādina par Augšpils, Linavas, Purvmalas, Gauru, Kacēnu un Upmales pagastiem, kuri Latvijai tika atņemti. Dalījums zilajā un zeltītajā pusē ataino ne vien Baltinavas atrašanos uz gandrīz 29 km garās robežas ar Krieviju, bet arī šejieniešu nezaudēto saikni ar senčiem un sapņiem, kuri palikuši otrpus žogam. Trīs melnie vairodziņi uz viena lielā vairoga fona visdrīzāk atgādina par šīs puses ļaužu gadsimtiem ilgo gatavību katram pašam un visiem kopā aizstāvēt savu zemi, savas robežas. Skvēra vērtību ceļ fakts, ka tas tapis vietējo skolēnu rokām, skolotājas Anitas Ločmeles vadībā iesaistoties projektā “100 darbi Latvijai”.

           (L.Lukstraupes teksts un izvēlētie fotoattēli)


Attēli: 1. Skolēnu roku radītie Laimes pakavi pašā Baltinavas centrā. 2. Abrenes pilsētas (sākotnēji Jaunlatgales) ģerbonis. 3. Abrenes apriņķa ģerbonī vienojās trīs pieclapu lina pogaļas. 6. Lindas Rubenas adītajos dūraiņos pakavi sastājušies stāvā, no iepriekšējām paaudzēm mantotā rindu rakstā

Raksta ID: 1483
Atjaunināts: 02 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 24
Ievietots:: 02 novembris, 2023 by Ināra B.
Atjaunināts:: 02 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Alotāju pilskalns
b Amatnieku centrs
b Ambulance
b Bijušais veikals ar nošķelto stūri
b Bleideļu māja
b Foto darbnīca
b Grīvas partizānu mītnes piemineklis
b Hudjakovu māja
b Juhmaņu māja
b Katoļu baznīca
b Kaļvīnes veikals
b Kino - klubs
b Koka suvenīru darbnīca
b Kultūras nams
b Kūkojas māja
b Luterāņu draudzes nams
b Masļenku traģēdijas piemiņas vieta
b Meiteņu kalniņš
b Merkuzīnes kapi
b Motrīnes ezers
b Muižas parks
b Muzejs
b Mūra māja
b Nacionālo partizānu apmetnes vieta
b Obeļovas ezers
b Ontana i Annes parks
b Pareizticīgo baznīca
b Pareizticīgo draudzes māja
b Projekta "1836"stabiņi Nr. 21 un Nr.22
b Punculovas pilskalns
b Puncuļovas atpūtas un piknika vieta
b Svātūnes ezers
b Tarabanovsku māja (Vecā policija)
b Tiesas nams
b Tokmačovu māja
b Valču dzirnavas
b Vecā aptieka
b Vecā pasta ēka
b Vēsturiskais centra laukums
b Ēdnīcas māja