Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Hudjakovu māja

Raksta ID: 1473
Atjaunināts: 01 novembris, 2023

Kopt veselību, nevis ārstēt

Kārsavas ielā 15
Biedrība Sarkanais krusts ieviesa jaunu pieeju veselībai – nevis ārstēt jau saslimušos, bet uzturēt un vairot veselību. Baltinavas Sarkanā krusta Veselības kopšanas punktā laboja zobus un imunitāti stiprināja tā sauktās kalnu saules jeb ultravioletās (kvarca) lampas gaismā, potēja pret lipīgām slimībām un vietējos ļaudis izglītoja izzinošos priekšlasījumos.
Par objektu: 1929. gada nogalē dibināto Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Baltinavas nodaļu uzturēja galvenokārt biedru naudas un ziedojumi, kā arī pagasta pašvaldība. Par ārsti pieņēma Dr. Adelīni Zariņu, bet par žēlsirdīgo māsu – T. Beļeičiku. Zobārste Berta Kļaviņa tur pieņēma 9 mēnešus gadā, bet pārējos 3 mēnešus – Dricānos, kuri finansiāli piedalījās dentista kabineta iekārtošanā. Starpkaru gados īpaši vajadzīgs bija arī kalnu saules aparāts plaušu slimību ārstēšanai un saslimstības profilaksei. 1935. gadā LSK Baltinavas nodaļa iegādājās nekustamo īpašumu, uz kura nolēma celt namu veselības kopšanas punkta vajadzībām, kur pastāvīgi darbotos zobārsts. Finansējumā piedalījās apkārtējie pagasti, Tautas labklājības ministrija un LSK, un pēc arhitekta Aleksandra Klinklāva projekta tapa jaunā ēka. Pirmos klientus jaunajā punktā pieņēma 1937. gada beigās, tur iekārtoja ārsta kabinetu, māsas un apkalpotājas dzīvokļus, ap māju uzcēla žogu. Turpat blakus tapa otra, ar jau esošo namu savienota ēka, kur ierīkoja mātes istabu pareizas zīdīšanas un mazuļa kopšanas apguvei, savukārt žēlsirdīgā māsa devās mājas vizītēs. Paplašināto punktu vadīja Dr. Staņislavs Jaundzems. Jaunajās telpās bērnus arī potēja pret bakām un sniedza pirmo palīdzību vieglu savainojumu gadījumā. Sarkanais krusts iesaistījās arī labdarībā – trūcīgo ģimeņu bērni Ziemassvētkos tika aicināti uz “eglīti”, kur saņēma apavus un apģērbu. Tāpat organizācija starpvalstu mērogā turpināja I pasaules kara laikā zaudēto radinieku meklēšanu.

                       (L.Lukstraupes teksts un izvēlētie fotoattēli)


Attēli: 1. Baltinavas Sarkanā Krusta ēka 20. gs. 30.gadi. No kreisās: medmāsa Helēna Bukovska, skolotāja V. Gailuma. 2. Kalnu saulīte bija viens no pieprasītākajiem veselības punkta pakalpojumiem. 3. LSK Abrenes veselības kopšanas punkta zobārsta kabinets. 4. LSK Baltinavas veselības kopšanas punkta jaunās ēkas tapšana 1930. gados. Pēc II pas. kara tur iekārtojās slimnīca. 5. Vēl 50. gados Kārsavas ielu pie bijušās Sarkanā krusta ēkas klāja bruģis. Vēlāk brauktuves līmenis pamatīgi cēlās, jo asfaltu uzklātja uz vecā bruģa. Mūsdienās veco bruģi Kārsavas ielā vairs var ieraudzīt tikai pie pareizticīgo baznīcas. 6. Līdz ar ielas paplašināšanos verandiņa zaudējusi pilnvērtīgu pielietojumu, jo tagad izeja novestu tieši uz brauktuves.

Raksta ID: 1473
Atjaunināts: 01 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 43
Ievietots:: 01 novembris, 2023 by Ināra B.
Atjaunināts:: 01 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Alotāju pilskalns
b Amatnieku centrs
b Ambulance
b Bijušais veikals ar nošķelto stūri
b Bleideļu māja
b Foto darbnīca
b Grīvas partizānu mītnes piemineklis
b Juhmaņu māja
b Katoļu baznīca
b Kaļvīnes veikals
b Kino - klubs
b Koka suvenīru darbnīca
b Kultūras nams
b Kūkojas māja
b Luterāņu draudzes nams
b Masļenku traģēdijas piemiņas vieta
b Meiteņu kalniņš
b Merkuzīnes kapi
b Motrīnes ezers
b Muižas parks
b Muzejs
b Mūra māja
b Nacionālo partizānu apmetnes vieta
b Obeļovas ezers
b Ontana i Annes parks
b Pareizticīgo baznīca
b Pareizticīgo draudzes māja
b Projekta "1836"stabiņi Nr. 21 un Nr.22
b Punculovas pilskalns
b Puncuļovas atpūtas un piknika vieta
b Skvērs "Laimes pakavi"
b Svātūnes ezers
b Tarabanovsku māja (Vecā policija)
b Tiesas nams
b Tokmačovu māja
b Valču dzirnavas
b Vecā aptieka
b Vecā pasta ēka
b Vēsturiskais centra laukums
b Ēdnīcas māja