Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Amatnieku centrs

Raksta ID: 1472
Atjaunināts: 01 novembris, 2023

Amatnieki nav nieki

Kārsavas ielā 5
Lai arī apvidvārds “sukrums” nozīmē ēku, kurai vēl nav uzlikts jumts, šādi nosauktā biedrība gādājusi, lai jau gandrīz 10 gadus vietējie amatnieki savus darbus varētu izrādīt paši zem sava jumta Baltinavas Amatnīku centrā.
Par objektu: Baltinavā amatnieki daudz ko dzīvei nepieciešamu jau izsenis gatavoja paši, tā 1883. gadā te darbojās 1 skroderis, 1 kurpnieks un 2-5 mūrnieki, pa vienam galdniekam, virpotājam, podniekam un skārdniekam. Zirgus apkala un dzelzslietas gatavoja 2 kalēji, bet ādas izstrādāja pāris ādmiņu un 6 ādu miecētāji. Pieprasīti bija arī 11 ratnieku, 3 sietu pinēju, 3 podnieku un 5 mucinieku pakalpojumi. Ar kokapstrādi visā Ziemeļlatgalē nodarbojās mazāk cilvēku nekā dienviddaļā, pašu vajadzībām vajadzīgos koka izstrādājumus vairākums izgatavoja paši. Tikai Baltinavā un Marienhauzenā, ko tagad sauc par Viļaku, izgatavoja tik daudz koka trauku, virpotu spoļu un citu priekšmetu, ka tos pārdeva arī citiem. Arī apģērbus un apavus, izņemot zābakus un kurpes, darināja paši. Mūsdienās Ziemeļlatgalei tipiskos cimdu un brunču rakstus Latvijas rokdarbnieku izstādēs un tirgos, diemžēl tik bieži nemana un citos novados pazīst mazāk. Tūrisma sezonā atvērtajā Baltinavas amatnieku centrā zilganzaļos, melnbaltos sīki ģeometriskos rakstus var iegūt savā īpašumā, lai ziemā nesaltu rokas. Turpat apskatāmi un nopērkami arī Aijas Keišas austie plecu lakati un citu mājamatnieku darinājumi. Neregulārās formas Amatnieku centra ēka, šķiet, atgādina par kaimiņu sāncensību, jo arī namam otrpus ielai sienas nav būvētas taisnā leņķī un viens stūris nošķelts veikala ieejas vajadzībām. Nesen renovētajā Amatnieku centrā vērojamas stilizētas Latgalei raksturīgas kontrastkrāsas aplodas un mūsdienīgu ekoloģisko dakstiņu jumts. Pagalmā saglabājušies šķūņi un romantiskās saimniecības ēkas vairākkārt kalpojušas filmu uzņemšanā.

              (L.Lukstraupes teksts un izvēlētie fotoattēli)


Attēli: 1.-3. Pie Amatnieku centra tapa filma “Miers. Robeža. Tilts”. 5. Baltinavietes Aijas Keišas austie Ziemeļvidzemes plecu lakati. 6. Baltinavas, Briežuciema un Tilžas meistaru adītie Ziemeļlatgalei raksturīgie dūraiņi. 7. Amatnieku centrā iegādājami arī Abrenes novada baltā tautas tērpa fragmenti

Raksta ID: 1472
Atjaunināts: 01 novembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 22
Ievietots:: 01 novembris, 2023 by Ināra B.
Atjaunināts:: 01 novembris, 2023 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Alotāju pilskalns
b Ambulance
b Bijušais veikals ar nošķelto stūri
b Bleideļu māja
b Foto darbnīca
b Grīvas partizānu mītnes piemineklis
b Hudjakovu māja
b Juhmaņu māja
b Katoļu baznīca
b Kaļvīnes veikals
b Kino - klubs
b Koka suvenīru darbnīca
b Kultūras nams
b Kūkojas māja
b Luterāņu draudzes nams
b Masļenku traģēdijas piemiņas vieta
b Meiteņu kalniņš
b Merkuzīnes kapi
b Motrīnes ezers
b Muižas parks
b Muzejs
b Mūra māja
b Nacionālo partizānu apmetnes vieta
b Obeļovas ezers
b Ontana i Annes parks
b Pareizticīgo baznīca
b Pareizticīgo draudzes māja
b Projekta "1836"stabiņi Nr. 21 un Nr.22
b Punculovas pilskalns
b Puncuļovas atpūtas un piknika vieta
b Skvērs "Laimes pakavi"
b Svātūnes ezers
b Tarabanovsku māja (Vecā policija)
b Tiesas nams
b Tokmačovu māja
b Valču dzirnavas
b Vecā aptieka
b Vecā pasta ēka
b Vēsturiskais centra laukums
b Ēdnīcas māja