| | | | | Pārlūkot visas sadaļas |
Upītes jauniešu folkloras kopa izaugusi no Upītes bērnu folkloras kopas, bērniem kļūstot par jauniešiem un kopā iesaistot savus dziedāt un dejot gribošus draugus un draudzenes.
Ja sākumā jauniešu kopiņa vēl darbojās Upītes bērnu folkloras kopas paspārnē Irēnas Slišānes vadībā, uzticot daudzus organizatoriskos jautājumus māsām Elīnai un Karīnai Slišānēm, tad ar 2005. gada maija mēnesi jaunieši sāka darboties patstāvīgi, un kopas vadību uzņēmās Santa Matisāne. Šāda patstāvīga kopas darbošanās Upītes jauniešus uzvedināja uz pastāvīgu darbību tradicionālās kultūras saglabāšanā un aktīvu folkloras propagandu. Viņi, kaut savu studiju un darba pienākumu vadīti ir izkaisīti pa visu valsti, regulāri sanāk Upītes tautas namā uz mēģinājumiem, svin kopīgi jubilejas un tautas tradicionālos svētkus, kad vienmēr godā tiek turēta folkora. Upītes jauniešus par šo viņu mīlestību uz savu tradicionālo nemateriālo kultūras mantojumu, daudzi apskauž un daudzi priecājas. Bet, pats galvenais, kopas darbošanās ievērojami paceļ mūsu tautas un valsts nacionālās kultūras apziņu un to īpaši pamana ārzemnieki. 2005. gadā jauniešu kopai bija ielūgums uz Čehiju, 2006. gadā – uz Lietuvu. Tad seko Polija, Francija.
Ar 2007. gada decembri kopu sāk vadīt Andris Slišāns, jūtami uzlabojot jauniešu aktivitāti un disciplinētību.
Kopas jaunieši savu folkloras repertuāru veido, apgūstot tautasdziesmu dziedāšanas māku, tautasdanču dancošanas veidu bez pastarpinātājiem, tieši mācoties no autentiskajiem teicējiem Upītes un Šķilbēnu pusē. Lielākā daļa kopas jauniešu ir darbojušies no agras bērnības Upītes etnogrāfiskajā ansamblī un Upītes bērnu folkloras kopā.
Kopas repertuāru sastāda gan jauniešu dziesmas, gan senie tautasdziesmu bolsi, arī burdondziedājums un kupls danču klāsts - puišu danči, meitu danči, polkas, skalu danči, rotaļdejas.
Upītes jauniešu folkloras kopa „Upīte” ir vienreizēja un neatkārtojama tradicionālās kultūras kopēja un propogandētāja savā novadā, Latvijas valstī un arī ārpus tās robežām. Neviens, no gandrīz 20 kopas dalībniekiem, nav ar muzikālo izglītību, pat muzikants ir jaunākās paaudzes tautas muzikanta nosaukuma cienīgs, jo apguvis ermoņikas un akordeona spēli pašmācības ceļā.
Bet pats galvenais – Upītes jaunieši pieder un iederas tieši Upītē, vidē, kur tautas tradicionālā kultūra neizzūd. Kopas dalībnieki ir Andris Slišāns, Ligita Spridzāne, Daina Slišāne, Jānis Supe, Daina Slišāne, Edgars Vizulis, Daiga Gabrāne, Juris Supe, Ilga Pužule, Ilgvars Pužulis, Zane Slišāne, Ritvars Kornejs, Linda Circene, Renārs Kornejs, Zintis Krakops, Andris Spridzāns.
Upītes jauniešu folkloras kopa „Upīte” kopā ar Upītes bērnu folkloras kopu 21. gs. organizē un izved gadskārtu ierašu tradicionālos svētkus: Ziemassvētkus, Meteņus, Lieldienas un Jāņus. Kopa piedalījusies visos Kūkovas novada folkloras svētkos, Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos (2005) un Dziesmu un Deju svētkos (2008), mīlestības dzejas un dziesmu festivālos „Upītes uobeļduorzs”, Upītes ciema svētkos, piedalījušies projektā „Tradicionālās kultūras pārmantošanas skola Upītē” (2007.-2009)
2007. gadā Upītes jauniešu folkloras kopa saņēma Lielo Folkloras Gada balvu par 2006. gada darbību nominācijā „Gada folkloras kopa”.
Diska prezentācija vispirms notika J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet 7.novembrī tā atklāšanas svētkus svinēja Upītē. Dziesmas iedziedāja Inese Matisāne, Kate Slišāne, Nataļja Putniņa, Santa Matisāne, Daiga Gabrāne, Daina Slišāne, Kristīne Jurāne, Ligita Spridzāne, Samanta Logina un Domeniks Slišāns.
Savukārt, 2016.gada 1.maijā folkloras kopa prezentēja savu jauno dubultdisku "Dzīduot muoku. doncuot muoku". Tajā ir CD disks, kurā ar kapelas ierakstiem apkopotas 14 dziesmas, un DVD disks ar iedancotām Ziemeļlatgales rotaļu un danču pamācībām.
Folkloras kopa "Upīte" 2017.gada vasarā piedalījās folkloras kopu festivālā Sardīnijas salā Itālijā - "A MANU TENTA" (Sadosimies rokās)
Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Foto no O.Slišāna personīgā arhīva: Jauniešu folkloras kopa Lietuvā (2006); "Upītes Uobeļduorzā" 2012.gada 15.septembrī un Folkloras festivālā "Baltica 2012" (R.Cibules foto); "Baltica 2015" pasākumā "Mantinieki.Ziemeļlatgale" Latvijas Mūzikas akadēmijā 2015.gada 16.jūlijā (Z.Loginas foto); "Baltica 2015" ieskaņas koncertā Upītē (R.Cibules foto); diska prezentācijas dienā Upītē (2015); "Baltica 2018" atlases skatē Žīguros (2017) - R.Cibules foto; folkloras festivālā "Baltica" (2022)
Video no Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīva: "Mantinieki.Ziemeļlatgale" (Baltica 2015)