Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Zālīte Evita

Raksta ID: 1407
Atjaunināts: 23 maijs, 2022

Leļļu meistare
Dzimusi 1977.gada 14.augustā Gulbenē. Pēc Gulbenes vidusskolas devītās klases Evita, sava vectēva mežsarga Jāņa Tomsona pierunāta, 1993.gadā iestājās Apes Lauksaimniecības skolā un vēlāk arī Ogres Meža tehnikumā, un vectēvam par prieku ieguva mežsarga diplomu. Taču, jau Apē mācoties, Evita saprata, ka ne lauksaimniecība, ne mežzinības nebūs viņas pamatdarbs, un tūliņ pēc Ogres tehnikuma 1998.gadā iestājās Rēzeknes Mākslas koledžas keramikas nodaļā, bet pēc tās mācījās arī Bērzgales Amatniecības meistaru skolā.
Darba gaitas Evita uzsāka 2000.gadā Rēveļu pamatskolā un šajā pat gadā uzsāka studijas LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē. Kad 2005.gadā parādījās vakance Gulbenes 2.vidusskolā, Evita kopš februāra strādā te. Tagad Evita strādā par vizuālās mākslas skolotāju Gulbenes novada vidusskolā, vada interešu izglītības pulciņu. Vada arī leļļu šūšanas darbnīcas.
Leļļu gatavošanai Evita pievērsusies nejauši, kad Rīgā veikalā “Paija” ieraudzījusi mākslinieces Ināras Liepas gatavotās lelles. Viņa atceras, ka aizraušanās ar rotaļlietu šūšanu sākās 1993. gada februārī  Apē: "Skolā notika centrālapkures avārija, tādēļ audzēkņus atlaida mājās. Nu ko lai ziemā sadara? Atcerējos kādu žurnāla "Santa" vāku, uz kura redzamā sieviete savu žaketi bija izrotājusi mazākiem un lielākiem no auduma šūtiem morīšiem. Kaudamās ar bezdarbību, nolēmu, ka arī gribu sev tādu morīti. Paņēmu vecu treniņtērpu, un drīz vien rotaļlieta bija gatava."
Toreiz sešpadsmit gadus jaunajai Evitai šī nodarbošanās iepatikās tik ļoti, ka jau pirmajā gadā tapa apmēram simts dažādu rotaļlietu zvēriņu. Vairākus gadus Evita rotaļlietas darināja tikai pašas priekam, dažreiz tās dāvināja. Taču 1997. gadā draugi pierunāja viņu neturēt sveci zem pūra, un tā Rēzeknes Mākslas koledžā notika pirmā Evitas Zālītes darināto rotaļlietu izstāde. Tagad Evitas rotaļlietas jau apceļojušas lielu daļu Latgales, Vidzemes un paviesojušās arī Rīgā.
Viņa vienmēr piedomā, lai lellēm būtu izteiksmīga sejiņa, acis. "Acis taču ir mūsu dvēseles spogulis..., tādēļ savām lellēm uzšuju skaistas acis, mutīti, deguntiņus. Puišiem - ausis, lai atšķirtos no meitenēm," saka Evita Zālīte. Kad lelle ir gatava, tai piemeklēju vārdu, lielākoties tādu, kāds ir kalendārā. Lelles vārds, protams, var būt arī pasūtītāja izdomāts.
Agrāk Evita visas rotaļlietu detaļas šuva ar rokām un mantiņu pildījumam izmantoja diegu galus un lupatiņas, taču šāds pildījums padarījis tās smagas. Nu viņa modernizējusi darba procesu, lielās detaļas sašuj ar šujmašīnu, bet pildījumam izmanto sinteponu, kas ir vieglāks un labāk kopjams materiāls.
Evita ir darinājusi visus personāžus Kārļa Skalbes pasakai "Kaķīša dzirnavas", kas apjoma ziņā bija viens no viņas lielākajiem darbiem. Tie visi ir saglabājušies, jo uz izstādēm tos nedod. Vienīgi kaķīši ir mainījušies, nu jau ir trešais. Darinājusi lielas lelles - zaķi, vilku, lapsu - Liepājas leļļu teātrim. Tad nācās izdomāt, kā pagatavot lelles, lai tās varētu kustināt no apakšas.
Evita Zālīte ir vienīgā māksliniece Latvijā, kura šuj anatomiskās lelles (tas nozīmē, ka lellēm ir viss: meitenēm - tas, kas pienākas meitenēm, bet puikām - tas, kas pienākas puikām), kas ir palīgi psihologiem, kuri strādā ar vardarbībā cietušiem bērniem. Ar leļļu palīdzību bērnus mudina atklāt nodarīto pārestību. Speciālisti šīs lelles ir novērtējuši ļoti atzinīgi.
Savu vietu lielajā leļļu klāstā ieņem rūķi. Tos Evita parasti sāk gatavot jau labu laiku pirms Ziemassvētkiem. 2021.gadā viņa darināja tikai sēžamrūķus. Ja tādu rūķi uzsēdina uz kumodes un kājas tam nokaras pāri kumodes malai, tad rūķis bija ne vairāk kā 70 centimetrus garš, bet 2022.gadā rūķi jau stāvēja uz savām kājām un bija augumā līdz 120 cm. Bez lellēm Evita vēl apglezno akmeņus, šuj no džinsiem segas.
2013.gadā Evita apprecējās ar Jāni Zālīti, un tagad visas brīvdienas viņai paiet Baltinavas pagasta Tutinavas ciemā (pie pašas Krievijas robežas), kur vīram ir bioloģiskā saimniecība. Jānim padodas koka darbi - viņa no paletēm veidotais koka galds un spogulis ir Gulbenes novada vidusskolas skolotāju istabā, daudz taisījis putnu būrīšus, kapu soliņus un virtuves dēlīšus. Izaudzinātas divas meitas. Vecākā meita Līva Ejuba studē Mākslas akadēmijā un profesionāli pin kroņus. Jaunākā meita Esmeralda mācās Gulbenes novada vidusskolā.
Evitai Zālītei patīk mežs, ogu un sēņu lasīšana. Ogu lasīšanas laiku viņa piemin kā īpašu laiku.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no E.Zālītes foto arhīva
 

Raksta ID: 1407
Atjaunināts: 23 maijs, 2022
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 303
Ievietots:: 07 marts, 2022 by Ināra B.
Atjaunināts:: 23 maijs, 2022 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Baranova Olga
b Borise Valērija
b Budeviča Antoņina
b Cepurīte Aldona
b Circene Marija
b Gabrāne Nanija
b Gargurne Inta
b Grāvere Antoņina
b Ivanāne Anzelma
b Kalnača Gita
b Kaša Anita
b Keiša Aija
b Kraina Astrīda
b Logina Regīna
b Paidere Irēna
b Puste Helēna
b Ruduka Velga
b Sleža Margarita
b Slišāne Annele
b Slišāne Lienīte
b Sārtaputne Anna
b Ubaga Vera
b Veina Skaidrīte
b Voiciša Valentīna
b Zaremba - Krīgere Evita
b Zača Nellija
b Zelča Lilija
b Zuša Dārija
b Šnepere Skaidrīte
b Štāle Elfrīda
b Šulce Zelma
b Šļunceva Inga
b Žeiviniece Irēna
b Čakāns Andrejs - Alfrēds