Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Bukšs Aldis

Raksta ID: 1367
Atjaunināts: 11 marts, 2021

Rakstnieks un scenārists
Dzimis 1985.gada 21.augustā Balvos. Līdz deviņu gadu vecumam dzīvojis Balvos un mācījies Balvu 1.vidusskolā (pirmā audzinātāja – Ilze Logina). 1994.gadā ģimene pārcēlās uz Baltinavu. Te mācījies Baltinavas vidusskolā un Baltinavas Mūzikas un mākslas skolā (klarnetes specialitātē). Skolas laikā  Aldis gan dejojis, gan dziedājis korī un spēlējis pūtēju ansamblī, darbojies amatierteātrī un bijis aktīvs Latgaliešu pulciņa dalībnieks. Vairākkārtīgi piedalījies vēstures un ģeogrāfijas olimpiādēs, t.sk. ieguvis vairākas pirmās vietas republikā un 2002.gadā piedalījies Baltijas ģeogrāfijas olimpiādē vidusskolniekiem Nidā (Lietuva).
Jau skolas laikā Aldis skaidri zināja, ka grib studēt politoloģiju. Tāpēc pēc vidusskolas absolvēšanas 2003.gadā iestājās Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē (bakalaura grāds iegūts 2007.gadā). Paralēli mācībām ieguva arī rezerves instruktora - nodaļas komandiera (kaprāļa) pakāpi Bruņotajos spēkos.
Vēl studējot sāka meklēt darbu un viņu pieņēma darbā komercbankā. Paralēli darbam Aldis vakaros gāja studēt tiesību zinātni un 2014.gadā ieguva otru augstāko izglītību, beidzot LU Juridisko fakultāti. Dažādās bankās kopumā nostrādāja ap desmit gadiem. Pēc tam viņš strādājis ar investīciju piesaistes jautājumiem Ekonomikas ministrijā, bet kopš 2019.gada sākuma ir Ministru prezidenta biedra, tieslietu ministra biroja vadītājs.
Aldis Bukšs ir kriminālromānu “Parādu piedzinēji” un “Brāļi/Bruoli”  autors, kā arī pilnmetrāžas filmas “Maiņa” (2020) scenārija līdzautors. 2015.gadā izdevniecība “Dienas grāmata” izdeva viņa debijas kriminālromānu “Parādu piedzinēji”, kurš guva atzinīgu novērtējumu lasītāju vidū.
Aldis Bukšs stāsta, ka dziņa kaut ko rakstīt, pierakstīt un pārrakstīt viņā mājoja kopš bērnības. "Visbiežāk bija tā, ka izlasīju grāmatu, un, kad nonācu līdz pēdējai lappusei, gribējās to paturpināt ar savu stāstu, ko bieži vien arī darīju. Pirmie stāsti galvā dzima jau pirmajās klasītēs, kad katru dienu mēroju savu ceļu pa Bērzpils un Brīvības ielām uz Balvu 1.vidusskolu un atpakaļ". Strādājot bankā, Aldi joprojām nelika mierā doma par grāmatas rakstīšanu. Melnraksts jau bija tapis, atlika vien romāna rediģēšanas, pieslīpēšanas un pārrakstīšanas darbi. Un, lai to visu izdarītu, Aldis 2014.gadā pameta labi atmaksātu darbu bankā. Viņa grāmatu "Parādu piedzinēji" izdeva 2015.gadā. Grāmata guva necerētu atzinību un tika izdota papildus tirāžā. Kādu laiku tā bija arī grāmatnīcu topos kā pirktākā grāmata.
"Parādu piedzinēji" kā viens no trīs pretendentiem bija izvirzīts balvas "Kilograms kultūras" literatūras sadaļā balsojumam, ko rīko Latvijas sabiedriskie mediji sadarbībā ar Latvijas Televīziju. Tāpat Aldis bija Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2015“ nominants
2019.gada decembrī Aldis uz vienu nedēļu devās strādāt Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā Ventspilī. Tur tapa liela daļa no viņa otrā kriminālromāna “Brāļi”. Romāns gan latgaliešu rakstu valodā, gan latviešu literārajā valodā tika izdots 2020.gada decembrī (izdevējs “Dienas grāmata”). 2021.gada martā Aldis Bukšs par pirmo kriminālromānu latgaliski "Bruoli" saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2020"
2020.gadā kino ekrānus sasniedza latviešu pilnmetrāžas mākslas filma “Maiņa”, kas stāsta par vienu bīstamu dienu taksista dzīvē Rīgā. Scenārija līdzautors ir Aldis Bukšs un saskaņā ar viņa minēto, scenārija pirmās versijas uzrakstītas Balvos 2016.gadā.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no A.Bukša foto arhīva: Aldis Bukšs (2020); Balvu 1.vidusskolā; Baltinavā vidusskolas gados, cenšoties ar draugu iestumt strādāt negribošu mašīnu; tīrot triecienšauteni Cēsu instruktoru skolas studentu bataljona vasaras nometnē Alūksnē (2005); tramvaja pieturā Rīgā (2006), ar ģimeni Nicā (Francija, 2019); ar Boņuku Gorā (2021)

Raksta ID: 1367
Atjaunināts: 11 marts, 2021
Atjauninājumu skaits:: 7
Skatījumi:: 2393
Ievietots:: 24 novembris, 2020 by Ināra B.
Atjaunināts:: 11 marts, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Aleksejevs Aleksandrs
b Andžāne Veneranda
b Apšeniece Akula Leontīne
b Atpile-Jugane Ineta
b Benislavska Konstance
b Bertholde Broņislava
b Berķe Dženija
b Birkova Vija (pseid.Vija Laganovska)
b Boldāns Pēteris (Aussalīts)
b Bužs Andrejs
b Cibuļskis Jānis (Jōņs Juoņs Cybuļskis)
b Dambītis Roberts
b Degums Arvis
b Dortāne Eva
b Eglājs Augusts (īst. v. Pokrotnieks Ciprijans)
b Garais Alberts (pseidonīms Lobreiteņš)
b Jeromāne Rutta
b Kalniņš Pēteris
b Kalnājs Tālivaldis (īst v. Tālivaldis Jānis Kalniņš)
b Keiša Ilze
b Keišs Imants
b Keišs Pēteris
b Krēmane Anna
b Kuļšs Pīters (pseidonīms Cērpiņu Blauzga)
b Lasis Fricis Arvīds (Augusts Pagars)
b Logins Jānis
b Ločmelis Alberts
b Ločmelis Jānis
b Lāpāns Māris
b Līvzemnieks Viktors
b Manteifelis Gustavs
b Martuževa Broņislava
b Mežābele Santa
b Pastors Antons
b Pastors Jānis (Jōņs Pastors)
b Prancāns Uldis
b Putniņš Reinholds Valdemārs
b Rasa Jānis
b Rundzāns Valerijans
b Sanders Vitālijs
b Slišāne Mārīte
b Slišāns Antons
b Sprudzāns Pēteris
b Stradiņa Margarita
b Stroda Lūcija (dz. Jaundzema)
b Tjunītis Andris
b Uršuļska Iveta
b Vidāre, Baiba
b Vizulis Leontijs
b Viļuma Edita
b Zujāne Biruta
b Šaicāne Ilze