Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Pontonu tilts uz Viļakas ezera salu

Raksta ID: 1365
Atjaunināts: 04 februāris, 2021

Jau izsenis Viļakas ezers un sala ir viena no zināmākajām vietām Viļakas apkārtnē, kura ietekmējusi Viļakas apkārtnes vēstures attīstību. 1293. gadā Viļakas ezera salā uzcēla nostiprinātu klosteri "Marienhaus", no kura šī vieta ieguva nosaukumu Marienauzena. 16. gadsimtā klosteris tika pārbūvēts par nocietinātu mūra pili. Ziemeļu kara laikā 1710. gadā tā tika nopostīta pilnībā, līdz mūsdienām no vēstures liecībām saglabājot vien nelielus drupu fragmentus. Viļakas pilsdrupas ir valsts nozīmes aizsargājamais piemineklis.
Šobrīd Viļakas ezera sala atdzimst par pievilcīgu dabas un kultūrvēstures tūrisma objektu Ziemeļlatgalē, jo uz 1,8 hektāru lielās salas  2019.gadā tika izveidota pastaigu taka 442 metru garumā. Taka ved apkārt salai, kur ir uzstādītas gan koka laipas ar atpūtas platformu, gan laivu piestātne un informatīvie stendi. 2020.gadā pastaigu taka pagarināta vēl par 350 metriem.
Zīmīgi, ka kādreiz senatnē ezera krastu ar salu savienojis koka tilts, bet to tāpat kā pili nopostīja. 2020.gadā, realizējot projektu, tika uzstādīts pontonu tilts, kas tagad savieno ezera krastmalu un Viļakas ezera salu. To atklāja 9.oktobrī. Pontonu tilts sastāv no trīs posmiem: grants taka 300 m garumā, ņemot vērā ezera krastmalas pārpurvojušos daļu, 60m koka laipa uz pontoniem ūdens zonā un 144m gara pontonu laipa. Tā varētu būt garākā ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā!
Lai pēc iespējas vairāk cilvēki varētu iedomāties kā pils izskatījās, gada nogalē uz salas tika uzstādīts pils makets. Makets izgatavots no nerūsējošā tērauda loksnēm, uz tā nostiprināts alumīnija salas reljefs. Uz reljefa izvietots simbolisks pils makets granītā ar raupjo virsmu. Starp nerūsējošā tērauda un alumīnija plāksnēm izvietota caurspīdīga organiskā stikla loksne ar tajā iestrādātām LED gaismas diodēm, saslēgtas ar saules baterijas paneli. Iestājoties tumsai, makets tiek apgaismots uz 3h. Maketa arhitekts A.Lapiņš, dizainers G.Jansons (Sia “Arhitektoniskās izpētes grupa”), realizācija J.Vaivods (Sia “Kalums”), tēlnieks K.Alainis.
Tāpat jāpiebilst, ka pie Viļakas ezera ir izveidots vides objekts "Ūdens". Objekta virsma veidota no 2625 metāla lāsītēm, kas rada ūdenim līdzīgas skaņas.
Pašvaldība arī turpmāk plāno mērķtiecīgi labiekārtot un sakārtot ezera apkārtni, realizējot vairākus projektus - veikt pilsdrupu konservāciju un arheoloģiskos izrakumus pilsvietas iekšpagalmā.


Foto I.Bobrova (2020); 7.foto - pils makets (foto J.Vaivods)

Raksta ID: 1365
Atjaunināts: 04 februāris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 4
Skatījumi:: 835
Ievietots:: 10 novembris, 2020 by Ināra B.
Atjaunināts:: 04 februāris, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Abrenes istabas
b Antona Rimoviča skvērs
b Atpūtas parks “Lāča dārzs”
b Balvu pilsētas skvērs
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Briežuciema tematiskais amatu meistaru ciems
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dabas piemineklis “Stiglovas atsegumi”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Stompaku nacionālo partizānu nometne