Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Briežuciema tematiskais amatu meistaru ciems

Raksta ID: 1344
Atjaunināts: 18 jūnijs, 2020

Briežuciema amatu meistaru ciems ir vieta, kur tiek kopti un godāti senie amati.
Briežuciema „Kronīšu” mājās tiek cepta kviešu un rudzu maize pēc sentēvu metodēm īstā lauku krāsnī no tīriem, zemnieku saimniecībā audzētiem graudiem. Var iemēģināt prasmi ar savām rokām samīcīt mīklu, ar maizes lāpstu ielikt krāsnī kukuļus, lai pēc tam sagaidītu tos jau izceptus. Saimnieki Vija un Jāzeps piedāvā maizīti cept arī uz ugunskura, pacienā ar zupu un citiem lauku gardumiem. Maizīti var nopirkt līdzņemšanai. Te ie atpūta īstā  lauku vidē. Ja gribas aktīvi pavadīt brīvo laiku, saimnieki piedāvā arī spēles un citas aktivitātes.


Savukārt, Punduru ģimene „Bilgās’’ aicina pie sevis lauku vidē nogaršot mājās sietu ekoloģiski tīru sieru, pašu vāktas zāļu tējas. Baudīt atpūtu pie ugunskura, peldēties dīķī un apskatīt saimnieka medību trofeju kolekciju. Vasarā te var sasiet pirtsslotas, sapīt vainadziņus dabiskā pļavā un klausīties saimnieces Birutas  stāstījumu par tējām , dabu, vēsturi  un dzīvi laukos, kā arī saimnieka Oļģerta medību stāstus.


Amatu meistaru ciemā ir ļoti stipras aušanas un citu rokdarbu tradīcijas. Briežuciema rokdarbnieces  ieguvušas atzinību, piedalījušās Starptautiskajās tūrisma izstādēs, tirdziņos. Viņu  lupatu deķīši, grīdsegas, somas, sedziņas, cimdi,   rotaslietas un suvenīri  ir gaumīga un noderīga dāvana, labs prezentācijas materiāls. Darbnīcā var ne tikai iegādāties un pasūtīt preci, bet arī ciemiņi paši var iemēģināt roku aušanas mākā, paklausīties stāstījumu. ‘’Atspoles” dalībnieces rīko dažādas meistardarbnīcas, kurās dalās ar savu pieredzi. Dāmas ir labas kulināres un pavāres, tāpēc gatavas dalīties pieredzē arī ar kulināro mantojumu.


Briežuciema alus darītājs Jānis Kašs aicina ciemos uz “Dzintaru” mājām – apskatīt kā gatavo latgaļu alu un kvasu,  iepazīties tuvāk ar alus vēsturi. Apmeklētāji var piedalīties alus darīšanas procesā sākot no dabīgām izejvielām līdz gatavam produktam un klausīties stāstījumu par alus tradīcijām, degustēt jau gatavu produktu. Te ir iespēja apskatīt aprīkojumu, kurā dara alu, un izmēģināt pašiem pamalt graudus (iesalu) vecajās akmens roku dzirnavās.


Balvu novada Briežuciema pagastā darbojas ādas apstrādes meistars Andris Ločmelis, kurš ir radījis zīmolu "Leatherely" un izgatavo ādas izstrādājumus. 2020.gada vasarā meistars uzsāka apmeklētāju uzņemšanu pie sevis darbnīcā, lai ikvienam interesentam dotu iespēju iepazīties ar ādas apstrādes amatnieku darbu, kopīgi līdzdarboties kāda ādas izstrādājuma radīšanā, kā arī apskatīt šujmašīnu kolekciju.

 
Katru Tematiskā ciema aktivitāti var padarīt arī muzikālu. Ar skanīgām dziesmām un lustīgiem dančiem ciema apmeklētājus iepriecina folkloras kopa ‘’Soldanī” un muzikanšu grupa ‘’AMMA”
Tematisko ciemu var izbraukt pa velomaršrutu un brauciena laikā piestāt arī citās Briežuciema vietās, aplūkojot ceļmalu krucifiksus, lauku saimniecības, iestādes un pagasta ainavu.


Foto no Z.Mežales foto arhīva

Raksta ID: 1344
Atjaunināts: 18 jūnijs, 2020
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 442
Ievietots:: 18 jūnijs, 2020 by Ināra B.
Atjaunināts:: 18 jūnijs, 2020 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Abrenes istabas
b Antona Rimoviča skvērs
b Atpūtas parks “Lāča dārzs”
b Balvu pilsētas skvērs
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dabas piemineklis “Stiglovas atsegumi”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"
b Pontonu tilts uz Viļakas ezera salu
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Stompaku nacionālo partizānu nometne