Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Ločmelis Aldis

Raksta ID: 1308
Atjaunināts: 26 jūlijs, 2019

Lauksaimnieks, uzņēmējs
Dzimis 1973.gada 5.decembrī Šķilbēnu ciema padomes Dubļovā. No 1980.gada līdz 1988.gadam mācījies Upītes astoņgadīgajā skolā. Pēc tam mācības turpināja Malnavas lauksaimniecības tehnikumā, 1992.gadā saņemot agronoma diplomu.
Aldis Ločmelis ir zemnieku saimniecības "Kotiņi" dibinātājs un vienīgais īpašnieks, kura ir lielākā graudaugu un pākšaugu  sēklu ražošanas saimniecība Latvijā,  kas ražo lopbarības miltus un  pārtikas produktus. "Kotiņi" dibināti 1992.gada pavasarī, apsējot ar zirgu 14 ha īpašumā atgūtās zemes. Darbību tolaik sāka Aldis kopā ar tēvu Vitāliju. Apstrādājamās zemes platības ar katru gadu tikai palielinājās un 2000.gadā tās jau bija 380 ha. No 2002.gada tika modernizēta tehnika un palielinātas lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības. Tagad "Kotiņi"  apstrādā 3000 ha zemes, tostarp 2222 ha ir sertificētie sēklu lauki.  Audzē auzas, miežus, kviešus, rudzus, pupas, zirņus, rapšus, dažādus zālājus, lielu uzmanību pievēršot augu maiņai, kas mazina augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Jau no pašiem pirmsākumiem zemnieku saimniecība gatavoja lopbarību, bet tad Aldim radās ideja par sēklkopību. Tika iegūts sēklas ražošanas sertifikāts, iegādātas vienas no Baltijā modernākajām iekārtām, kas paredzētas sēklas pārstrādei. 2013.gadā vecās cūku fermas vietā Aldis Ločmelis atklāja modernu graudu kalti, sēklu sagatavošanas līniju un lielo noliktavu
2016.gada 8.jūlijā tika iemūrēta kapsula zemnieku saimniecības topošās graudu pārstrādes ēkas pamatos, un 2017.gada martā jau atklāja jaunu sēklu rūpnīcu. Te tika uzstādītas tādas iekārtas kā krāsu šķirotājs (graudaugus un pākšaugus šķiro pēc to krāsas un formas), graudaugu lobītājs, putraimu griezējs, grūbu pulētājs un miltu dzirnavas. Visas iekārtas ir inovatīvas un "Kotiņi" bija  vieni no pirmajiem valstī, kas iegādājās un uzstādīja šādas iekārtas. Šobrīd "Kotiņi" ir viens no Latvijas lielākajiem graudaugu un pākšaugu sēklu audzētājiem Latvijā, kur Aldis Ločmelis izveidojis modernu sēklu audzēšanas saimniecību, kur līdztekus sēklkopībai attīsta arī pārtikas produktu un lopbarības ražošanu. Darbojas ar bezatlikuma tehnoloģiju, jo par kurināmo izmanto graudu un pākšaugu tīrīšanā iegūtos blakus produktus.
2019.gada februārī “Kotiņi” savā mājaslapā izveidoja interneta veikalu “Kotiņu labumu veikals”, kur tiek piedāvāta pašu saražotā produkcija – rapšu eļļa, kviešu milti, miežu putraimi, lobīti zirņi, kā arī jaunākie produkti – pupu milti, zirņu milti, pērļu grūbas. Produkti pircējiem tiek nosūtīti, izmantojot “Omniva” pakomātus.
2018. gada jūnijā septiņiem produktiem – grūbām, pērļu grūbām, putraimiem, pupām, pupu miltiem, zirņiem un miltiem – iegūta Zaļā karotīte.
Visu sezonu Alda saimniecība nodrošina ar darbu līdz 30 strādājošos. Vidēji gadā nodrošina ar prakses vietu četrus studējošos.
Turpinot veiksmīgi darboties jau zināmajā lauksaimniecības jomā, ir realizēta arī vēl kāda īpaša iecere - atjaunotas 1932.gadā tapušās dzirnavas Rekovā. Par projekta līdzekļiem dzirnavās izveidoti vairāki pārstrādes cehi, kuros notiek vietējās produkcijas pārstrāde, darbojas kafejnīca. Dzirnavās tagad notiek dažādi semināri un ēdienu gatavošanas meistarklases, tiek uzņemti viesi.
Aldis Ločmelis līdz 2009.gadam bija Šķilbēnu pagasta deputāts. Ir Malnavas koledžas padomes loceklis. Ģimenē izaudzināti trīs bērni: Paula, Evelīna un Marks
2010.gadā Aldis Ločmelis saņēma Viļakas novada domes Atzinības rakstu, 2012.gadā - Zemkopības ministrijas medaļu "Par centību" un konkursa "Sējējs" veicināšanas balvu nominācijā "Augkopība". 2018.gada 27.martā Ordeņu kapituls nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā Aldim Ločmelim piešķirt Atzinības krusta III šķiru un iecelt par ordeņa komandieri. Tāpat 2018.gadā Zemkopības ministrs J.Dūklavs un Latvijas Ārstu biedrības prezidents P.Apīnis viņam pasniedza apbalvojumu "Valendo Patriae" par veselīgu pārtikas produktu ražošanu. Bet 2019.gada janvārī par ieguldījumu Latgales tautsaimniecības izaugsmē Aldis Ločmelis saņēma Latgales Gada balvu

 

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no A.Ločmeļa foto arhīva: Aldis Ločmelis ar Viju Kuļšu saņemot ordeni (2018); pie traktora (1997); ar kolektīvu (2015); ar bērniem rapšu laukā (2007)

Raksta ID: 1308
Atjaunināts: 26 jūlijs, 2019
Atjauninājumu skaits:: 7
Skatījumi:: 1001
Ievietots:: 26 jūlijs, 2019 by Ināra B.
Atjaunināts:: 26 jūlijs, 2019 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Aleksandrova Devgasija
b Apeins Ilmārs
b Bartkevičs Guntars
b Berķis Zigfrīds Rihards
b Bikovskis Valdis
b Buzijana Valda
b Cibule Ruta
b Cibuļs Juris
b Circenis Rihards
b Džigurs Pēteris
b Gabranovs Pēteris
b Gailis Jānis
b Jozuus Kārlis
b Kazinovskis Andris
b Keišs Jāzeps
b Keišs Pēteris
b Keišs Pēteris
b Krišjāne Erna
b Krēmere Rita
b Kārkliņš Imants
b Kļaviņš Jānis
b Kļaviņš Paulis
b Logins Bruno
b Ločmelis Vitālijs
b Magone Imants
b Martuževa Broņislava
b Matīsa Aina
b Matīss Valdis
b Nagle Aija
b Olekšs Kazimirs
b Pličs Igors
b Pozņaks Ulriks
b Putniņš Reinholds Valdemārs
b Pušpurs Aldis
b Resne Vaira
b Salmanis Egons
b Stradiņa Margarita
b Sudarovs Jānis
b Supe Mihalīna
b Tarbunass Ādolfs
b Vaskinovičs Juris
b Veikšāne Austra
b Veina Albīna
b Veismanis Agris
b Vizulis Ādams ( Vyzuļs Odums)
b Ņikuļina Ināra
b Šaicāne Irēna
b Šaicāns Voldemārs
b Šakina Margarita
b Šnepers Arvīds
b Šļakota Kazimirs
b Šļakota Voldemārs