Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Holma Anita

Raksta ID: 1228
Atjaunināts: 25 oktobris, 2017
Māksliniece
Dzimusi 1952.gada 23.septembrī Rugājos skolotāju Ozoliņu - Fēliksa un Inas ģimenē. No 1959.gada līdz 1968.gadam mācījusies Rugāju vidusskolā, bet pēc pamatskolas beigšanas mācības turpināja Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā keramikas nodaļā. Vēlāk studējot Latvijas Mākslas akadēmijā (1986 - 1991), ieguvusi Pedagoģijas maģistra grādu un Latvijas Universitātē (2005 - 2008) - speciālās izglītības skolotājas kvalifikāciju
Pēc RLMV beigšanas un dažu gadu darba Rīgā, Anita sajuta lauku aicinājumu un atgriezās Balvos, lai strādātu par mākslinieci - noformētāju Balvu Sadzīves pakalpojumu kombinātā. Te viņa nostrādāja piecus gadus. 1976.gadā Anita tomēr atgriezās Rīgā, kur sākumā strādāja par mākslinieci - noformētāju uzņēmumā "Rīgas Tekstils", vēlāk par vizuālās mākslas, mājturības un ģeogrāfijas skolotāju Rīgas 71.vidusskolas Rehabilitācijas centrā (no 1984.gada līdz 2015.gadam). No 1988.gada līdz 1992.gadam Anita Holma bija zīmēšanas pasniedzēja arī Rīgas Praktiskās Estētikas skolā. Tagad ir brīvmāksliniece un dzīvo Rīgā.
Anitai agri parādījās izteiktas dotības zīmēšanā. Jau divu gadu vecumā meitene varēja precīzi pārzīmēt ilustrācijas no grāmatas par brašo Šveiku. Mācoties Rugāju skolas 6., 7.klasē, viņa zīmēšanas iemaņas apguva pie Balvu mākslinieka Jāņa Ūdra. Pateicoties viņam bija viegli iestāties arī Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. Strādājot par skolotāju, Anita Holma ar skolēnu zīmējumiem, instalācijām un projektiem piedalījusies dažādās skolēnu jaunrades republikāniskās un starptautiskās izstādēs. Pati sākumā vairāk piedalījusies plenēru izstādēs "Bauskas vasara" (2004 - 2013), grupu izstādēs: "Zelta āķis" Bauskā (2013 un 2015), "Šķērsiela" RSU bibliotēkā (2013), "Atgriešanās pie saknēm" Baltinavā (2014), "Abstrakcija" Bauskā (2015), "Sapnis par Iecavu" Iecavas Mūzikas un Mākslas skolā (2015), "Skaistā Itālija" Ikšķilē (2016). No 2002.gada Anita Holma piedalījusies dažādos mākslas plenēros Rīgā, Bauskā, Iecavā, Baltinavā, Homburgzundā, Toskānā.
Personālizstāde "Pieskāriens" 2016.gadā notika Balvu Novada muzejā un Aizkrauklē. Viņas darbi atrodas Balvu un Bauskas muzejos, Iecavas Radošajā biedrībā un privāti Latvijā un Zviedrijā.
Izstādes stendā Balvu novada muzejā Anita Holma bija rakstījusi: "Esmu dzimusi un izaugusi pasaules skaistākajā vietā - Rugājos, bet ar nelielajiem Balviem saistās divas svarīgas epizodes manā mūžā. Divus gadus mācījos zīmēt pie mākslinieka Jāņa Ūdra un pēc Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolas beigšanas un dažu gadu darba Rīgā, atgriezos dzimtajā vietā, lai strādātu Balvu Sadzīves pakalpojumu kombinātā par mākslinieci - noformētāju. Tie bija pieci skaisti gadi Balvu ezera krastā, iepazīstoties ar atsaucīgajiem balveniešiem."
Mākslinieces vecāki un vecvecāki nākuši no Rugājiem - Ozoliņu, Briedīšu un Sokolovsku dzimtas. Viņas tēvs Fēlikss Ozoliņš bija skolotājs, bet mātes brālis - Zviedrijā plaši pazīstamais tēlnieks Leo Janis Briedītis.
Anitas Holmas ģimenē izaudzināti trīs bērni - Andris, Ieva un Atis, ir divi mazbērni.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no A.Holmas personīgā arhīva: Anita ar Daci Teilāni un Gaļinu Gruziņu personālizstādes atklāšanā Balvu novada muzejā (2016); ar Ogres gleznotāju Vitu Beikerti un māsīcu mākslinieci MonaLisu Briedīti Baltinavas plenērā (2014)
Raksta ID: 1228
Atjaunināts: 25 oktobris, 2017
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 607
Ievietots:: 25 oktobris, 2017 by Ināra B.
Atjaunināts:: 25 oktobris, 2017 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis