Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Matīss Rūdolfs

Raksta ID: 1189
Atjaunināts: 07 februāris, 2018
Mākslinieks
Rūdolfs Matiss dzimis 1916. gada 19. janvārī Rugājos.  Viņš bija pēdējais bērns Jāņa Matīsa un Alvīnas Matīsas (dzim. Pluksis) septiņu bērnu ģimenē:  Valdemārs Matīss, Vilhelms Matīss, Marta Matīsa, Ādolfs Matīss, Emma Matīsa (Auziņa) Jānis Matīss un Rūdolfs Matīss. [Vilhelms Matīss ir režisores Ainas Matīsas tēvs,  Ādolfs Matīss ir ģenerāļa Valda Matīsa tēvs,  Rūdolfs Matīss ir Vitas Matīsas tēvs. Emma Matīsa apprecējās ar Pēteri Auziņu, Balvu pilsētas galvu 1933.gadā]

Matīsu ģimenei bija plaša saimniecība pie Boževas ezera Rugājos.  Rūdolfs Matīss savu jaunibu pavadija ganībās un lauku darbos.   1930-tajos gados Rūdolfs apmeklēja Rēzeknes Skolotāju institūtu,  un absolvēja institūtu 1938. gadā.   Strādāja kā skolotājs Subatē,  Gulbenē  un Jaunpiebalgas Pēterskolā  kā direktors.  Vāciešiem ienākot,  greizsirdīgs kolēģis denuncēja skolas direktoru,  un Rūdolfs nonāca Daugavpils cietumā,  kur kopā ar ebrejiem cieta nacistu varmācību.  Pateicoties māsas Emmas pūlēm,  Rūdolfs pēc gada tika atbrīvots.   Likteņa ironija -    drīz pēc tam Rūdolfs tika iesaukts Latviešu leģionā,  kur karoja Kurzemes lielkaujās Laumaņa triecienbataljonā (19. divīzija).  Trīs reizes ievainots,  trešajā reizē evakuēts uz Vāciju.

Karam  beidzoties,  Rūdolfs bija vienīgais no plašās Rugāju ģimenes, kurš atradās rietumos.  Vācijā viņš nodzīvoja lidz 1951. gadam,  Libekas DP nometnē satika un 1947.gadā apprecējās ar savu sievu Faniju Hartmani Matīsu.  Meita Maruta dzima Libekā 1949. gadā.   Ģimene 1951.gadā izceļoja uz ASV,  uz Portlandi  Oregonas štatā.

Portlandē  Rūdolfs Matīss strādāja mēbeļu fabrikā.  1955. gadā piedzima meita Vita.   1959. gadā ģimene pārvācās uz Sietlu, Vašingtonas štatā,  kur Rūdolfs bija atradis darbu  lielajā "Boeing"  aviokompānijā - veidoja lidmašīnu pacelšanās un nolaišanās grafiku rasējumus.
 
 Priekšlaicīgi aizejot pensijā pēc sirds operācijām,  Rūdolfs Matīss 1970-tajos gados sāka nodarboties ar vitrāžas mākslu.  Strādājot vairāk kā 25 gadus ar stikla mākslas darbiem, Rūdolfs Matīss ieguva lielu meistarību un atzinību -  piedalījās vairākās izstādēs,  latviešu Dziesmu svētkos un citur.  Rūdolfs Matīss mira Sietlā,  Lielās Piektdienas ritā  2008. gada 21. martā.

2016.gada 4.jūlijā Balvos ciemojās meita Vita Matīsa Balvu Novada muzejam uzdāvināja tēva Rūdolfa Matīsa veidotu vitrāžu, kas savulaik atceļojusi no Sietlas. Bet 2018.gada 5.janvārī Balvu Evaņģēliski luteriskā baznīca dāvinājumā saņēma viņa darināto lustru. Jāpiezīmē, ka tieši šajā baznīcā Rūdolfs Matīss 1938.gadā tika iesvētīts.

                                                                                              /Informācija sagatavota pēc sarakstes ar V.Matīsu/


Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no V.Matīsas personīgā arhīva: Rūdolfs Matīss; R.Matīsa iesvētības - (pa labi no viņa sēž tēvs Jānis Matīss un māte Alvīna Matīsa, pa kreisi sēž māsa Emma ar bērniem un vīru Pēteri Auziņu, pēdējā rindā - brāļi Vilhelms un Valdemārs); R.Matīss ar māsu Emmu (pirmajā rindā pa vidu Pēteris Auziņš, bet kreisajā pusē - brālis Valdemārs); kā skolotājs Subatē (vidū sēž sūtņa A.Spekkes māsa); ar māsu Emmu Auziņu; R.Matīss izstādes atklāšanā Amerikā; viņa darbi; meita V.Matīsa ar tēva vitrāžu Balvu Novada muzejā (foto Z.Logina); dāvinot lustru Balvu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā (2018)
Raksta ID: 1189
Atjaunināts: 07 februāris, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1324
Ievietots:: 20 septembris, 2016 by Ināra B.
Atjaunināts:: 07 februāris, 2018 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Purens Zintis
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis