Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Šķirmants Jānis

Raksta ID: 1173
Atjaunināts: 22 marts, 2016
Sabiedriskais darbinieks, publicists un grāmatu izdevējs
Jānis Šķirmants dzimis 1906.gada 1.oktobrī Ludzas apriņķa Mērdzenes pagasta Mazo Batu ciemā kā jaunākais dēls Pētera un Monikas sešu bērnu ģimenē. Sākumā mācījies Strauju krievu pamatskolā, tad Pušmucovas pamatskolā un Ludzas Valsts ģimnāzijā. Pēc Daugavpils Skolotāju institūta beigšanas 1927.gadā Jānis Šķirmants strādāja par skolotāju un skolas pārzini vairākās pamatskolās. Jānis bija arī Rugāju pagasta Medņu pamatskolas skolotājs, skolas pārzinis Viļakas un Rekavas sešu klašu pamatskolās. Vienlaikus darbam skolā viņš studējis vēsturi Latvijas Universitātē.
Jānis Šķirmants bija novadpētniecības materiālu vācējs. Pateicoties Jāņa Šķirmanta pierakstītajām veco cilvēku atmiņām, mēs varam vairāk uzzināt par Viļakas un Šķilbēnu puses senatnes vēsturi. Viņš bija arī tūrisma aģents Rugāju un Viļakas pagastos.
Jānis Šķirmants darbojies kā Abrenes apriņķa 19.aizsargu pulka Šķilbēnu nodaļas priekšnieks,  bijis arī Šķilbēnu krājaizdevumu sabiedrības revīzijas komisijas loceklis.
Pirms 2.Pasaules kara Jānis Šķirmants publicējis savus rakstus laikrakstos ´´Latgales Vēstnesis´´,´´Daugavas Vēstnesis´´ un ´´Rēzeknes Ziņas´´.
Otrā pasaules kara laikā Jānis Šķirmants tika iesaukts latviešu leģionā, 15. divīzijā. Kad karš beidzās, Jānis Šķirmants atradās karavīru nometnē Cedelgheimā, kur publicējies karavīru izdevumos ´´Nameja Gredzens´´ un ´´Laika Griežos´´. Pēc atbrīvošanas Šķirmants dažus gadus dzīvo bēgļu nometnē Vācijā, bet 1950.gadā aizceļo uz ASV un apmetas Čikāgā. Te strādājot fabrikā, viņš pa vakariem apmeklēja Rūzvelta universitāti, kuru 1962.gadā pabeidza un ieguva bakalaura grādu krievu literatūrā un vidusskolas skolotāja diplomu. Studiju laikā viņš pievienojies studentu korporācijai ´´Lacuania´´.
Visu mūžu Jānim Šķirmantam bijušas divas sirdslietas - publicistika un grāmatu izdošana. Čikāgā viņš nodibina apgādu (Jāņa Šķirmanta Apgāds), kura darbības laikā izdota virkne vērtīgu grāmatu. Publicēto autoru vidū ir Jānis Klīdzējs, Alberts Sprūdžs, A.Rubulis, K.Raudive, B.Senkēviča, K.Stalšāns un citi. Tulkojis un izdevis vairākas Ļeva Tolstoja grāmatas.
Pēdējos desmit dzīves gadus Jānis Šķirmants pavadījis Kalifornijā, Napā, kaimiņos ar savu draugu Jāni Klīdzēju.
Jānis Šķirmants miris 1992.gada 29.augustā Napā un apglabāts (urna guldīta Mt.Olivet) katoļu kapsētā Denverā, Kolorado.
Jānim Šķirmantam iznākušas divas grāmatas - "Latgolas piļsātas", kurā atrodam informāciju arī par Balviem un Viļaku, un eseju grāmata "Dievs un cilvēki "
                                                                            /informāciju sagatavoja F.Slišāns/

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē
Raksta ID: 1173
Atjaunināts: 22 marts, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 991
Ievietots:: 22 marts, 2016 by Ināra B.
Atjaunināts:: 22 marts, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Akuls Pēteris
b Aleksandrovs Jānis
b Apeins Ilmārs
b Berķis Zigfrīds Rihards
b Bikovskis Valdis
b Bondars Edgars
b Bozovičs Antons
b Dzenītis Jānis
b Gabranovs Pēteris
b Gailis Jānis
b Jozuus Kārlis
b Kaluga Imants
b Kazinovskis Andris
b Keišs Pēteris
b Krasnais Vilberts
b Kuļša Regīna
b Kuļšs Vitālijs
b Kļaviņš Paulis
b Logins Bruno
b Logins Henrihs
b Ločmelis Vincents
b Lāce Palmīra
b Matīss Valdis
b Olekšs Kazimirs
b Paidere Irēna
b Pastars Edgars
b Polfanders Ludvigs
b Pušpurs Aldis
b Sudarovs Jānis
b Sīlis Teodors
b Upītis Gunārs
b Šaicāns Ainis
b Šaicāns Voldemārs
b Šļakota Kazimirs
b Āze Anna