Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Zondaka Natālija

Raksta ID: 1170
Atjaunināts: 28 novembris, 2018
Mediķe
Natālija (Logina) Zondaka dzimusi 1942.gada 22.martā Abrenes rajona Medņevas pagasta Bahmatovā zemnieka ģimenē. Mācījās Viduču septiņgadīgajā skolā, pēc tam Viļakas vidusskolā, kuru beidza 1960.gadā (25.izlaidums, audzinātāja - skolotāja Albīna Veina).
Natālija jau bērnībā zināja, ka mācīsies par ārsti. Viņa diezgan bieži slimoja un tika ārstējusies gan Viļakas slimnīcā, gan pēc acs traumas - Bērnu klīniskajā slimnīcā Rīgā. No 1960.gada līdz 1962.gadam mācījās Rīgas pilsētas 4.Medicīnas skolā. 1962.gadā Natālija divus mēnešus (maijā, jūnijā) bija t.s. valsts praksē Odesā. Pēc medicīnas skolas atgriezās Viļakā un vienu gadu nostrādāja par medmāsu Viļakas slimnīcā - gribēja sapelnīt naudu studijām (medmāsas alga gan toreiz bija 34 rubļi). Nākamajā gadā viņa tomēr īstenoja savu sapni un iestājās Rīgas Medicīnas institūtā, kurā mācījās no 1963.gada līdz 1969.gadam. Mācījās un strādāja, un 1968.gada jūlijā arī apprecējās.
No 1969.gada Natālija Zondaka strādā par terapeiti Balvu slimnīcā un līdz 2009.gada 1.augustam bija Terapijas nodaļas vadītāja. Padomju gados rajona slimnīcas nodaļas vadītājs bija arī galvenais speciālists rajonā, tā piemēram Zondaka - galvenais terapeits. Līdz ar to paplašinājās darba apjoms ne tikai Balvu Terapijas nodaļā, bet bija jāseko arī darbam Viļakas slimnīcas Terapijas nodaļai, lauku speciālistiem slimnīcās Šķilbēnos, Rugājos, un vienreiz nedēļā bija jāveic izbraukumi uz šīm vietām. Tagad Natālijas Zondakas darbs vairāk rit Balvu poliklīnikā, jo no 2000.gada viņai ir Ārstes - internistes prakse (t.i. praktiski ir kā ģimenes ārste). Paralēli viņa strādā par endokrinoloģi, jo ir attiecīgie sertifikāti. Pēc dežūrārstu grafika dežūrē arī Balvu slimnīcā par internisti. Tā ka rezultātā - daktere Zondaka medicīnisko darbu joprojām veic pilnā apjomā.
Balvu poliklīnikā Natālija Zondaka ar medmāsiņu Sarmīti Lazdiņu 2000.gada 10.martā nodibināja Cukura diabēta pacientu biedrību. Sākumā bija 75 biedri. Biedrība darbojās ļoti aktīvi - notika regulāras mācības, lekcijas, dažādi pasākumi. Lai ieinteresētu pacientus, pasākumi notika dažādās vietās (ne tikai poliklīnikā). Iemīļota tikšanās vieta bija kafejnīcas "Vahtangs" telpas. Regulāri atzīmēja Vispasaules diabētiķu dienu 14.novembrī. Vasarā biedrība organizēja braucienus pa savu rajonu un pa visu Latviju. Pēdējā ekskursija bija 2012.gadā pie jūras.
Tiklīdz sākās trešā atmoda, arī Natālija Zondaka sāka aktīvi piedalīties sabiedriskajā dzīvē - iestājās Tautas frontē, vēlāk arī partijā LNNk Tēvzemei un Brīvībai, kur sastāv joprojām. Brauca uz visām manifestācijām Rīgā, arī uz 1991.gada 13.janvāra manifestāciju Daugavmalā, kur pēc Tautas frontes priekšsēdētāja Ražuka aicinājuma, sāka celt barikādes Rīgā. Zondaka 2000.gada 12.decembrī saņēma barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.
No 2005.gada Natālija Zondaka dzied Balvu senioru korī "Pīlādzis", ir piedalījusies lielajos Dziesmu svētkos Rīgā. Bet ar dziedāšanu vien nepietika - 2006.gada novembrī sāka dejot deju kopā "Atvasara". Kolektīvam katru gadu ir daudzas uzstāšanās (piemēram, 2013.gadā - 16 uzstāšanās), piecas reizes ir uzstājušies dažādās Eiropas valstīs. Izbraucienus parasti organizē deju skolotāja Lucija Jermacāne. Lai koncerts būtu skaistāks, līdzi ņem vēl kādu citu kolektīvu.
Natālijai Zondakai ļoti patīk ceļot. Padomju laikā viņa maksimāli brauca visādās ekskursijās pa PSRS - bija Brestā, Kijevā, Kaukāzā. Visgarākais ceļojums bija līdz Baikālam - pa nakti nobrauc 500-600 km un nākamajā dienā jau cita pilsēta, cita upe. Ar ģimeni Natālija ļoti sīki apceļoja Latviju, arī tuvākās zemes. Kamēr bērni bija mazi, Zooloģiskajā dārzā vien būts ap desmit reizēm. 80.gadu beigās bija Čehoslovākijā, Dienvidslāvijā. Viņai patika, ka ekskursijas ārzemēs bija pa trīs nedēļām, tad daudz varēja apskatīt. Šobrīd Natālija pabijusi tiešām daudzās tuvās un tālās zemēs.
2018.gada 16.novembrī Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības ārste Natālija Zondaka apbalvota ar Latvijas Republikas Veselības ministrijas Atzinības rakstu

 
Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no N.Zondakas arhīva: savā darba kabinetā; 70.gados; slimnieku pieņemšana; ar terapijas nodaļu 80.gados un 2014.gadā; ārstes internistes prakses kolektīvs (2015); ar Barikāžu dalībniekiem (2000); ar deju kolektīvu "Atvasara"; ar kori "Pīlādzis"; ASV pie Niagāras ūdenskrituma (2015) un Kanāriju salās (2013)
Raksta ID: 1170
Atjaunināts: 28 novembris, 2018
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 2793
Ievietots:: 27 februāris, 2016 by Ināra B.
Atjaunināts:: 28 novembris, 2018 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Aborinska Rūta
b Andrejevičs Viktors
b Buliņa Aina
b Buzijana Valda
b Buzijans Veniamins
b Cunskis Egīls
b Cunskis Leopolds
b Fedulovs Valentīns
b Gorkina Edīte
b Graudumniece Sofija
b Homuļenko Aleksandrs
b Kamšs Jānis Agris
b Katalimovs Aleksandrs
b Keišs Jāzeps
b Melbikse Rasma
b Parisa Daina
b Pastare Ruta
b Rudčenko Sergejs
b Sleža Margarita
b Sproģe Mirdza
b Sprudzāne Irēna
b Veremčuks Ivans
b Zariņa Ausma