Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Cunskis Leopolds

Raksta ID: 1158
Atjaunināts: 16 decembris, 2015
Mediķis
Dzimis 1917.gada 18.janvārī Rogovkā, Zaļmuižas pagastā Ludzas apriņķī. Viņa tēvs  Jānis Cunskis dz. 1880.g. bija pagasta rakstvedis, māte Agate Mozaļevska dz.1889.g Ludzā, šuvēja. Tēvs Balvos Vidzemes ielā 9 uzcēla savu māju.  Ģimenē piedzimuši četri bērni: dēli - Teodors un Leopolds, un meitas - Valentīna un Lūcija. Skolā Leopolds mācījās teicami un 1934. gadā pabeidza Balvu ģimnāziju. Tā paša gada rudenī viņš iestājās Latvijas Valsts Universitātes medicīnas fakultātē (Universitātes 2.izlaidums).
Tā kā tēvam un mātei bija jārūpējas arī par pārējo bērnu izglītību, Leopolds universitātes laikā blakus studijām sāka strādāt Slimo kases ambulancē par sanitāru - feldšeri pie ķirurga Jāņa Jēgermaņa. Pēc pusotra gada studijas nākas pārtraukt, jo iesauca armijā. Studijas atjaunoja 1940.gada rudenī un atkal strādā, tagad par laborantu Rīgas 4.poliklīnikā. Universitāti Leopolds pabeidz 1943.gada 15.februārī ar sarkano diplomu un atgriezās Balvos. Viņa vienīgais kolēģis tolaik bija dakteris Rūdolfs Lēpe, kurš viens būdams sen nebija bijis atvaļinājumā, tāpēc ar lielu prieku Leopoldu atstāja vienu. Bet ilgi strādāt neiznāk, jo viņu kā ārstu mobilizēja latviešu leģionā un aizsūta sanitārā rotā uz Volhovas fronti. Vācu armijai atkāpjoties, 1944.gada rudenī ārsts Leopolds Cunskis nonāca Kurzemes katlā, kur viņš sagaida arī vācu armijas kapitulāciju 1945.gada 8.maijā. Kā "vācu armijas" karavīram pēc tam nākas pavadīt veselu gadu filtrācijas nometnē Jasnaja Poļanā. Nometnē Leopolds ir kopā ar režisoru  Kārli Pamši, ar kuru draudzība saglabājas visus turpmākos gadus. Arī te dakteri izmanto ārstnieciskās palīdzības sniegšanai. Balvos Leopolds Cunskis atgriežas 1946.gada septembrī. Darbā viņu pieņem Balvu slimnīcas galvenais ārsts Konstantīns Luns. Slimnīca bija ezera krastā, vecajā kara pārvaldes ēkā. Ārstu trūkuma dēļ strādāja gan ambulancē, gan slimnīcā - par terapeitu, pediatru, laborantu.
1947.gadā Balvos sāka celt slimnīcu. Celtniecības darbus vadīja  dakteris Luns. Tagadējās poliklīnikas teritorijā viņš iestādīja arī ābeļdārzu. Bet, kad slimnīca 1952.gadā bija uzcelta, uz Balviem atsūtīja jaunu galveno ārstu - gruzīnu Davidu Gogadzi. Dakterim  Lunam nekas neatlika kā aiziet - aizstāvēja Maskavā disertāciju rentgenoloģijā, strādāja vispirms Daugavpilī, tad Rīgā.
Jaunajā slimnīcā ārsts Leopolds Cunskis bija terapijas nodaļas vadītājs. Par cik universitāte bija pabeigta "Vācu laikā", 1946.gadā viņam nācās atkārtoti likt valsts eksāmenus. 1949.gadā viņš beidz specializācijas kursus Rīgā. Papildinās 1956.gadā kursos Ļeņingradā, 1961.gadā Maskavā, 1964.gadā Rīgā, 1965.gadā atkal Maskavā, 1985. un 1988.gadā Rīgā. Apgūst gan terapeita, gan kardiologa, gan hematologa specialitātes. Terapijā viņam piešķir 1.kategoriju, pēc tam arī kardioloģijā.
No 1962.gada līdz 1970.gadam Leopolds Cunskis bija Sarkanā krusta māsu kursu priekšnieks un pasniedzējs, un četros ciklos tika sagatavotas 125 māsas. Tā kā Balvos speciālisti bija vajadzīgi, Leopolds turpina strādāt arī pensijas laikā līdz 1993.gadam. Dakteris Cunskis ir bijis zinošs un erudīts skolotājs un lielisks darbaudzinātājs neskaitāmiem  jauniem kolēģiem, kas  viņu atceras līdz šim. Visu mūžu bijis dabas, klasiskās mūzikas, teātra un literatūras mīļotājs un nopietni nodarbojies ar fotografēšanu.
"Man nebija jānodod Hipokrāta zvērests, bet uz mana diploma bija rakstīts: "Šis diploms uzliek viņa īpašniekam pienākumu, sekojot medicīnas zinātnes sasniegumiem, pēc labākās sirdsapziņas kalpot sirgstošam cilvēkam"". Leopolds Cunskis medicīnai Balvos atdeva 50 intensīvus darba gadus. Viņš bija ķirurgs, galvenais ārsts, nodaļas vadītājs, vēlāk terapeits, kardiologs, kurš specializējies sirds asinsvadu slimībās.
Leopolds Cunskis ir izskolojis četrus bērnus, no kuriem trīs ir ārsti. Vecākā meita Edīte Gorkina bija Dzelzceļa slimnīcas vadītāja un terapeite Gulbenē, pēc tam  strādāja Balvu un   Gulbenes slimnīcu apvienībā un Sociālajā dienestā.  Meita Rasma Melbikse – pediatre un ģimenes ārste Gulbenē, bet dēls Egīls – torakālais ķirurgs Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā. Vecākais dēls Kārlis – inženieris. Ģimenes tradīcijas turpina Edītes meita Sandra Leja, kas strādā Infekciju centrā Rīgā un mazmeita Katrīna Leja – studē Rīgas Stradiņa Universitātē. Arī ārsta māsa Valentīna Austriņa bijusi rentgenoloģe, vēlāk iecirkņa ārste, māsa Lucija Celmiņa  - slimnīcas māsa Balvos, bet brālis Teodors - feldšeris Lielvārdē. Arī daudzu citu radinieku profesija ir saistīta ar medicīnu.
Pamatskolas gados Leopolds Cunskis bija skauts un pretalkohola organizācijas, t.s. "Cerību pulciņa" biedrs, studiju gados darbojies latgaliešu korporācijā "Lacuania".
Leopolds Cunskis miris 1996.gada 5.martā. Apbedīts Začu kapos

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no E.Gorkinas foto arhīva: Leopolds Cunskis 1963. un 1990.gadā; ar bērniem mediķiem: Edīti, Egīlu un Rasmu; ar mazmeitu Sandru Leju (1983)
Raksta ID: 1158
Atjaunināts: 16 decembris, 2015
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 1532
Ievietots:: 15 decembris, 2015 by Ināra B.
Atjaunināts:: 16 decembris, 2015 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Aborinska Rūta
b Andrejevičs Viktors
b Buliņa Aina
b Buzijana Valda
b Buzijans Veniamins
b Cunskis Egīls
b Fedulovs Valentīns
b Gorkina Edīte
b Graudumniece Sofija
b Homuļenko Aleksandrs
b Kamšs Jānis Agris
b Katalimovs Aleksandrs
b Keišs Jāzeps
b Melbikse Rasma
b Parisa Daina
b Pastare Ruta
b Rudčenko Sergejs
b Sleža Margarita
b Sproģe Mirdza
b Sprudzāne Irēna
b Veremčuks Ivans
b Zariņa Ausma
b Zondaka Natālija