Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Purens Zintis

Raksta ID: 106
Atjaunināts: 20 septembris, 2023

Mākslinieks
Dzimis 1965.gada 17.novembrī. Mācījies Balvu vidusskolā. 1984.gadā pēc vidusskolas beigšanas strādājis par autovadītāju pansionātā "Balvi", dienējis padomju armijā netālu no Ķīnas, Čitas apgabalā. Pēc armijas Zintis sāka strādāt tehniskās inventarizācijas birojā Balvos. Te ieraudzīja tušu, spalvas un saprata, ka ar šiem instrumentiem var rasēt ne tikai tehnisko dokumentāciju, bet arī uzzīmēt kādu grafikas darbu. Pēc aiziešanas no inventarizācijas biroja sekoja periods vectēva mājās Naudaskalnā, kad nodarbojās ar lauksaimniecību. Vēlāk Zintis Purens sācis strādāt pie akmeņkaļa Pētera Kravaļa un savus mākslas darbus iemūžinājis ar kaltu rokā - kalis ziedus, dabas ainavas, portretus, arī mašīnas, kuģi, strādājot Gulbenē pat vilcienu. Tagad Zintis atzīst, ka Pēteris Kravalis iemācīja strādāt ar akmeni.
Tālāk sekoja periods, kad Zintis no 2000.gada līdz 2008.gadam dzīvoja Mārupē. Pašreiz dzīvo Balvos, Naudaskalnā, bet strādā Rīgā kā mākslinieks gravieris. Zīmēšanai un gleznošanai laiks atliek tikai pēc darba. Tā ir Zinta atpūta un hobijs. Zintim patīk Japānas kultūra. Viņa vaļasprieks ir paša rokām taisīti japāņu zobeni. Lasa japāņu haikas un reizēm uzraksta arī pats. Lasot viņa dzeju var saprast, ka tieši japāņu haikas ietekmējušas izjustu un filozofiski dziļu rindu tapšanu. Tā dzimst idejas arī jaunai gleznai. No kādas četrrindes tapuši pat četri darbi, katrai rindiņai savs.
Zintim patīk daba, kas izteikta vairākos darbos "Dzērves kliedziens, "Nobirdināja dažas lapas", "Dzeltenajos bērzos". Daudzi darbi ir melnbalti - balts, melns, pelēks.  Mākslinieks saka: "Man patīk klasika. Melni baltā salikumā labāk izceļas patiesība". Zintis zīmē un glezno bez akadēmiskām zināšanām.
Pirmā Zinta Purena darbu  personālizstāde notika 2007.gada rudenī Balvu Kultūras un atpūtas centra izstāžu zālē. 2009.gada decembrī viņa gleznu izstāde Gulbenes bibliotēkā, bet 2010.gada jūnijā - Balvu Centrālajā bibliotēkā. Balvu novada muzejā akvareļu un grafikas darbu izstādes bija 2015.gadā un 2022.gadā.
2011.gada februārī iznācis kopkrājums "Mana grāmata", kur 2.sējumā publicēta arī Zinta dzeja.

2023.gadā Zintis Purens par radošo darbu, pozitīva novada tēla veidošanu un novada vārda popularizēšanu, un aktīvu dalību novada sabiedriskā dzīvē apbalvots ar Balvu novada Atzinības rakstu.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto - Z.Logina: Z.Purens izstādes atklāšanā Balvu Kultūras un atpūtas centrā (2007); viņa darbi
Raksta ID: 106
Atjaunināts: 20 septembris, 2023
Atjauninājumu skaits:: 4
Skatījumi:: 2687
Ievietots:: 25 novembris, 2007 by Admin A.
Atjaunināts:: 20 septembris, 2023 by Admin A.

Citi raksti šajā sadaļā
b Armulika Rita
b Balavins Jevgēnijs
b Breikšs Nikolajs
b Briedītis Leo Jānis
b Bukšs Vilis
b Bule Līga
b Buliņš Zigfrīds
b Bušs Valdis
b Bārda Jānis
b Dadžāns Valerijans
b Dundenieki Jolanta un Valdis
b Džigurs Pēteris
b Eglīte Elita
b Gorkins Nikolajs
b Gruziņa Gaļina
b Grāmatiņa - Bombāne Gita
b Holma Anita
b Kairiša Anita
b Keiselis Jānis
b Laicāne Anna
b Laicāns Jānis
b Liepiņa Rudīte
b Maderniece Edīte
b Matīss Rūdolfs
b Murašova Anna
b Odumiņš Jānis
b Plāters Hugo
b Putniņš Magnuss
b Reče Olga
b Rimovičs Antons
b Ruka Inta
b Slišāne Lienīte
b Supe Juliāns
b Teilāne Elita
b Tjunīte Astra
b Upenieks Roberts
b Ušpele Vēsma
b Zelčs Anatolijs
b Zibens Jānis
b Šaicāne Ilze
b Ūdris Jānis