Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Borise Valērija

Raksta ID: 1032
Atjaunināts: 30 janvāris, 2020

Audēja, rokdarbniece

Dzimusi 1929.gada 26.janvārī Rēzeknes rajona Dricēnu pagasta Ratiniekos. Mācījusies Taunagas pamatskolā, Dricēnu astoņgadīgajā skolā un Rīgas Skolotāju institūtā. Pirmā darba vieta bijusi Vēdeniešu pamatskola Viļakas pagastā, kur strādājusi par mācību pārzini. Kad skolu 1956.gadā nolikvidēja, to ar visiem štatiem pārcēla uz Žīguriem. Līdz 1979.gadam Valērija strādāja par latviešu valodas un literatūras skolotāju, pēc tam līdz 1986.gadam - par direktori.

Valērija Borise allaž ir bijusi saistīta ar amatierteātri. Jau Vēdeniešos bija salasījusies kopa, kura iestudēja skečus un labprāt uzstājās. Arī Žīguros Valērija turpināja vadīt dramatisko kolektīvu.

Žīguru etnogrāfiskajā ansamblī Valērija dziedāja kopš tā dibināšanas sākuma 1997.gadā. Darbojās līdz 2009.gadam. Ir kopas himnas līdzautore.

Valērija Borise Žīguros zināma kā čakla rokdarbniece un audēja. Strādājot skolā, viņa bija aizbraukusi uz mājturības skolotāju kursiem. Tur tad arī radās tā dzirkstelīte, ka grib nodarboties ar rokdarbiem. Mācīja citiem un darbojās pati. Pa īstam rokdarbiem Valērija pievērsās , kad aizgāja pensijā. Viņa jau iepriekš krāja materiālus, iepirka linu diegus un zināja, ka, būdama pensijā, mācīsies aust. Stelles viņai uzdāvināja, bet aušanas prasmi apguva izvaicājot ciema sievas. Aust sāka uzreiz ar galdautiem. Audusi arī dvieļus, segas, sedziņas un visu pārējo. Visu izstrādājumu apdarei izmantojusi tikai pašas tamborētās mežģīnes. Lielākā daļa darbu atdota bērniem un mazbērniem vai uzdāvināti.

Valērija ada šalles, cimdus un zeķes, tamborē dažāda veida mežģīnes, arī galdautus un segas. nodarbojas ar makramē, tapošanu un rišiljē izšūšanu. Ar saviem darbiem piedalījusies daudzās izstādēs Žīguru kultūras namā.

2012.gadā Valērija Borise saņēmusi Viļakas domes Pateicības rakstu par ieguldījumu Žīguru pagasta tradicionālās kultūras vērtību saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Valērija Borise (2013); Žīguru etnogrāfiskajā ansamblī (2003); viņas darbi (2013) - I.Bobrovas foto

Raksta ID: 1032
Atjaunināts: 30 janvāris, 2020
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 1469
Ievietots:: 22 jūnijs, 2013 by Ināra B.
Atjaunināts:: 30 janvāris, 2020 by Ināra B.
Also listed in
folder Personības -> Amatu meistari -> Rokdarbnieces


Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovska Anna
b Berķe Dženija
b Blāķe Alīse
b Boldāne Jugita
b Bratuškina Valentīna
b Bukša Sandra
b Daukste Valentīna
b Dupuža Izabella
b Gabrāne Iveta
b Gailuma Marta
b Jermacāne Marija
b Kaša Valentīna
b Kindzule Irēna
b Kraina Astrīda
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Ločmele Aina
b Līmanāne Anzelma
b Maderniece Irīda
b Mičule Leonīda
b Pabērza Antonija
b Pakalnīte Skaidrīte
b Pitkeviča Stefānija
b Pošiva Paulīna (dzim. Kaļva)
b Pundure Anna
b Pundure Irīna
b Pundure Leontīna
b Romka Malvina
b Slišāne Annele
b Socka Austra
b Spridzāne Ligita
b Strupka Anna (dz. Aleksāne)
b Studente Ārija
b Zelča Irēna
b Šumska Anna