Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Balvu pilsētas skvērs

Raksta ID: 1010
Atjaunināts: 09 februāris, 2021

Balvu pilsētas skvērs atrodas pilsētas centrā - Partizānu, Teātra, Tirgus un Brīvības ielu kvartālā.

Sākumā šai vietā bija tirgus. Līdz 19.gadsimta 30.gadu vidum tirgus laukuma vidū tika uzbūvēts apmēram 100 m garumā apaļo akmeņu bruģēts ceļš, kam apkārt liels smilšu laukums. Te notika gadatirgi, kuri bija populāri un kupli apmeklēti gan no tuvākās, gan tālākās apkārtnes. Balvu pilsētā regulāri notika astoņi gadatirgi un reizi nedēļā nedēļas tirgus.

Balviem kļūstot par rajona centru 1950.gadā, tiek pieņemts lēmums – pilsētas tirgu pārvietot citā vietā, bet vecajā vietā – izveidot skvēru. Tāpat 1950.gada ziemā tika atvests pirmais materiālu vezums pasta būvniecībai Partizānu ielā.

1961.gada 11.jūnijā skvērā tika atklāts šūnakmenī veidotais piemineklis padomju partizāniem, kas cīnījušies pret vācu iebrucējiem Lielā Tēvijas kara laikā (1941 – 1945). Pieminekļa autori – arhitekts A.Holcmanis un tēlnieks L.Kristovskis.

21.gadsimta sākumā parādījās vairāki viedokļi par to, cik labi vai slikti atjaunotajā pilsētas skvērā izskatās šis piemineklis. 30.jūlijā – dienā, kad no Balviem padzītas vācu nacistiskā karaspēka daļas, pie pieminekļa tiek nolikti ziedi. 2004.gadā ar pilsētas domes gādību atjaunoja pieminekļa pamatus, bet 2006.gada rudenī tika notīrītas sūnas no pieminekļa un atjaunoti uzraksti, jo burtu izgatavošanai līdzekļus piešķīra Krievijas vēstniecība.

2003.gadā tika uzsākts skvēra rekonstrukcijas plāns, ko izstrādājis vides dizaineris Ivars Vecāns no Alūksnes. Par galveno formu skvērā izvēlēts aplis. Tāpēc soliņiem ir izliekta forma, arī bruģakmens laukumi, spēļu laukumi un celiņi iekārtoti saskaņotā izliekumā. Arī strūklaka ir apaļas formas, kurai var apiet apkārt. Strūklaku atklāja 2004.gada 15.maijā Garīgās mūzikas svētku vakarā. „Plaukstošās ūdensrozes” idejas autors arī ir Ivars Vecāns, tehnoloģiskais risinājums izstrādāts kompānijā „Akvedukts”, izgatavošanai izmantojot Vācijas rūpnīcas „OASE” profesionālās iekārtas. Īpaši skaista strūklaka ir vakarā, kad tā ir izgaismota.

2010.gada 4.maijā, atzīmējot Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas 20.gadskārtu un piedaloties akcijā „Apzaļumosim Latviju!”, pilsētas skvērā iestādīja desmit jaunus kociņus

Kopš 2013.gada 18.maija Balvu pilsētas skvēru rotā dizaina mākslas vides objekts "Sadraudzības pilsētas". Tas kalpo kā apgaismojuma elements diennakts tumšajā laikā, bet norādēs redzami pašvaldības deviņu starptautisko sadarbības partneru nosaukumi.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Balvu pilsētas skvērs 1967.gadā (foto K.Ozoliņš); strūklaka naktī (foto I.Rudzīte); skvērs 2012.gada rudenī (foto I.Bobrova)

Raksta ID: 1010
Atjaunināts: 09 februāris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 3
Skatījumi:: 3364
Ievietots:: 16 novembris, 2012 by Ināra B.
Atjaunināts:: 09 februāris, 2021 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Abrenes istabas
b Antona Rimoviča skvērs
b Atpūtas parks “Lāča dārzs”
b Bebra gudrību taka
b Bišu māja Rekovā
b Briežu dārzs "Mežsētas"
b Briežuciema tematiskais amatu meistaru ciems
b Dabas parks „Balkanu kalni”
b Dabas piemineklis “Stiglovas atsegumi”
b Dundenieku keramikas ceplis
b Kašu ģimenes akmeņu un liliju dārzi "Ezerlīčos"
b Pontonu tilts uz Viļakas ezera salu
b Privātā senlietu kolekcija "Saipetnieki"
b Stompaku nacionālo partizānu nometne