| | | | | Pārlūkot visas sadaļas |
2007.gada jūlijā Balvos notika pirmais Starptautiskais klasiskās dramaturģijas festivāls "Ķiršu dārzs". Par to, kā dzima ideja rīkot teātru festivālu, stāsta Balvu Tautas teātra režisore Vaira Resne: "Festivāla ideju esam nēsājuši sirdī ilgu laiku, varbūt pat gadus piecpadsmit. Balvu Tautas teātris rīkoja Teātra dienas, uzņēma ciemiņus "Gada izrādēs", brauca ciemos pie citiem kolektīviem, bet sava festivāla nebija. Kad teātra simtgadē [2004.gada septembrī] apkārt kultūras namam stādījām dažādu šķirņu ķiršus, dzima arī nosaukums - "Ķiršu dārzs". Festivāls notiek ik pēc diviem gadiem. Svētku noformējuma autore ir māksliniece Astra Ločmele - Ambarova.
Pirmais "Ķiršu dārzs 2007" piedalījās Balvu Tautas teātris un teātra studija, Gulbenes Tautas teātris, Valkas pilsētas teātris, Liepājas Tautas teātris, Daugavpils profesionālais teātris, RTU teātris "Kamertonis", Tirzas amatierteātris, Tukuma pilsētas teātris, Jēkabpils Tautas teātris, Lielo leļļu teātris "Lauva" (Latvija), Klaipēdas pantomīmu teātris "A" (Lietuva), Kiviili pilsētas teātris "Otpad" (Igaunija) un Obņinskas pilsētas teātris "Demi" no Krievijas. Festivāla ietvaros dažādās vietās notika 19 izrādes. Pēc festivāla režisoriem un aktieriem bija iespēja strādāt meistardarbnīcā, kuru vadīja Maskavas Ščukina teātra augstskolas docents Vladimirs Baičers
II Starptautiskais klasiskās dramaturģijas festivāls Balvos notika 2009.gada 2.-5. jūlijā. Šis festivāls iesākās ar atklāšanas sarīkojumu "Lai spid" Bolupes upes krastā un turpinājās laukumā pie Balvu Kultūras un atpūtas centra, kur tika iedegta uguns festivāla simbolā - centrālajā ķirsī. Festivālā piedalījās Balvu Tautas teātris un teātra studija, Cesvaines Tautas teātris, Ogres teātris "Estepatās", Gulbenes Tautas teātris, Valkas Tautas teātris, Jēkabpils Tautas teātris, Rēzeknes Tautas teātris, Rīgas Vecpilsētas teātris, Latvijas Universitātes Studentu teātris, Rīgas Tehniskās universitātes teātris "Kamertonis" (Latvija); Gubahas pilsētas jauniešu teātra studija "Dominante" (Krievija, Permas apgabals); Kiviili pilsētas teātris "Otpad" (Igaunija) un Viļņas profesionālais teātris "Ramuno Atelje" (Lietuva). Kopumā bija skatāmas 18 izrādes.
Lai gan teātra festivāls bija svētki, katru izrādi vērtēja divi kompetenti eksperti - teātra kritiķe Jevgēnija Rozanova no Maskavas un Latvijas Kultūras akadēmijas rektors Jānis Siliņš. Pēc festivāla, no 6. līdz 8.jūlijam notika meistarklase, kuru vadīja Maskavas teātra "Dramatiskās mākslas skolas" režisors Igors Jacko un aktrise Marija Zaikova.
3.Starptautiskais klasiskās dramaturģijas festivāls Balvos notika 2011.gadā no 7. līdz 10.jūlijam, kad pilsētā vairākas dienas atkal ziedēja "Ķiršu dārzs". Šoreiz festivālā piedalījās 18 kolektīvi un skatītājiem bija iespēja redzēt 19 izrādes. Pirmo gadu tika pacelts "Ķiršu dārza" karogs, kuru, pēc Astras Ločmeles - Ambarovas veidotā logo, izgatavojusi Anita Matule.
Ceturtais “Ķiršu dārzs” Balvos notika 2013.gadā no 11. līdz 14.jūlijam. Festivālam kļūstot par tradīciju, ir iesakņojušās arī ar to saistītas lietas. Ir kolektīvi, kuri uz „Ķiršu dārzu” brauc katru gadu, arī žūrijas locekļi vairākkārtēji atgriežas Balvos, lai vērtētu teātru izrādes. 2013.gadā festivālā piedalījās 14 kolektīvi ar 15 izrādēm. Bija gan tuvi kaimiņi – Tirzas amatierteātris, Gulbenes Tautas teātris , gan ciemiņi no tālās Kurzemes – Liepājas Tautas teātris un citām Latvijas vietām. Īpaši gaidīti bija ciemiņi no Balvu sadraudzības pilsētas Baltkrievijā – Dokšicu Tautas teātris.
Piektais festivāls četru dienu garumā izskanēja 2015.gada sākumā ar 19 izrādēm, kuras izspēlēja ne tikai ierastajās vietās – Balvu Kultūras un atpūtas centra Lielajā vai Mazajā zālē, bet tās notika arī Balvu Centrālajā bibliotēkā, Balvu Novada muzejā, Sakrālajā Kultūras centrā, Balvu pilsētas parka estrādē, laukumā pie ezera Dzirnavu ielā 1.
VI Starptautiskais klasiskās dramaturģijas amatierteātru festivāls notika nevis kā ierasts pēc diviem gadiem, bet gan tikai 2022.gada 28.-31.jūlijā. Festivālā pulcējās 10 amatierteātru kolektīvi no Latvijas un Balvu sadraudzības pilsētas Kupišķi - Lietuvā. Mūsu novadu pārstāvēja Naudaskalna tautas nama dramatiskais kolektīvs (režisore Vaira Resne) ar Noras Vētras-Muižnieces "Māsām".
Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē