| | | | | Pārlūkot visas sadaļas |
Tautas muzikants
Dzimis 1984.gada 25.novembrī Balvos. Mācījies Bērzkalnes pamatskolā un Balvu pilsētas ģimnāzijā. Mīlestība uz mūziku Rolandam sākās jau agrā bērnībā, jo akordeonu mājās spēlējis tētis. Septiņu gadu vecumā, bez citu pamudinājuma, Rolands paņēma rokās akordeonu un mēģināja spēlēt. 1994.gadā uzsāka mācības Balvu mūzikas skolas akordeona klasē pie pedagoģes Irēnas Šnitkinas. Papildus apguva klavierspēli. Jau mācoties mūzikas skolā, sāka spēlēt Noras Kalniņas
lauku kapelā, kur apguva muzicēšanu kopā ar citiem. Pēc devītās klases pabeigšanas devās uz Rīgu un 2001.gadā iestājas Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas akordeona klasē, kur mācījās pie izciliem akordeonistiem Alda Jurisona un un pēdējo gadu pie Imanta Pauras. Paralēli akordeona spēlei apguva arī sitamos instrumentus un klavierspēli.
No 2006.gada sešus gadus Rolands spēlēja Latvijas Universitātes folkloras deju kopā "Dandari", kur par vadītāju kādu laiku strādāja Ilmārs Pumpurs, kurš, savukārt, vadīja un vada arī kapelu “ Hāgenskalna muzikanti”. ” 2009.gadā no kapelas aizgāja iepriekšējais akordeonists un viņa vietā uzaicināja Rolandu. Un tā - tagad jau daudzus gadus (2023.gada decembrī kolektīvs nosvinēja 25 gadu jubileju) kapelā kopā spēlē Ilmārs Pumpurs, Sandra Lipska, Zane Kriumane un Rolands Zelčs. Rolands ar Zani ir izveidojuši ģimeni un kopā audzina divas meitas - Emīliju un Eniju.
Rolandam īpaši bagāts ar radošām uzstāšanām bija 2009.gads. “ Hāgenskalna muzikanti” bija uzaicināti piedalīties Kanādas latviešu dziesmu svētkos Hamiltonā. Paralēli atnāca ziņa, ka “Čikāgas piecīšiem” (tolaik vēl lielajam sastāvam), kuri arī uzstājās dziesmu svētkos, trūkst akordeonista. Tā Rolands Hamiltonā uzstājās kopā gan ar savu kolektīvu, gan "piecīšiem". Sadarbība ar viņiem turpinājās arī vēlāk. 2018.gadā Lorija Vuda piedāvāja uzstāties koncertprogrammā kopā ar viņu, Armandu Birkenu, Ievu Akurateri, Matīsu Akurateri un Leonu Sējānu. Šādā sastāvā viņi muzicēja divus gadus pa visu Latviju. Ar Loriju Vudu un Armandu Birkenu Rolands piedalījās koncertos arī 2023.gadā un 2024.gadā - Birkena 70 gadu jubilejas koncertā.
2009.gadā Rolands kopā ar kolēģiem no Filozofijas fakultātes sāka spēlēt jaunā grupā “ Canzone”, ar kuru kopā nospēlēja 11 gadus. Nopietnie koncerti grupai beidzās 2021.gadā.
2012.gadā Rolandu Zelču uzaicināja ņemt dalību valsts svētkiem veltītā koncertprogrammā "Brīvās Latvijas dziesmas", kas izskanēja 8 koncertos visā Latvijā, bet 2013.gadā - latviešu kora dziesmu un tautas deju koncertuzvedumā "Pie Daugavas", kur dzīvās mūzikas pavadījumā kopīgos numuros apvienojās koris un dejotāji.
2013.gadā Rolands ņēma dalību Latvijas Mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas kursa studentes Aigas Sprindžas koncertos “Dzīvais tango”. Notika trīs koncerti Rīgā un Rēzeknē un koncertos piedalījās dejotāji no Beļģijas. Var teikt, ka nosacīti no šī sastāva 2015.gadā izauga grupa “ Arcandela", kurai Rolands bija iniciators. Grupa vairāk bija pievērsusies Rietumeiropas mūzikai, veltot uzmanību tādam mūzikas žanram kā "balfolk". 2021.gadā iznāca ansambļa albums "Balfolk Inspirations", kurā iekļauti balfolk deju žanra iedvesmoti septiņpadsmit skaņdarbi.
No 2016.gada Rolands kopā ar sievu Zani spēlē arī postfolk grupā "Luča" , kas vairāk domāta izklaidei. Pēdējā laikā uzstājas retāk, bet arvien vēl pastāv. 2016.gadā viņu uzaicināja piedalīties kā viesmākslinieku kopā ar senegāliešu mūziķi Cheikh Lo Pasaules mūzikas festivālā "Porta", kurš notiek dažādās vietās.
Tāda pamatīga sadarbība ir izveidojusies ar mūziķi Katrīnu Dimantu, ar kuru viņš ir pazīstams no spēlēšanas danču vakaros folkklubā "ALA" no 2009.gada. Viņi abi ir muzicējuši dažādos sastāvos un formās - gan divatā, gan grupā "Zeltrači", gan vēl savādākos sastāvos. Uzstājušies ļoti daudzās vietās Latvijā un Eiropas valstīs. 2024.gadā ar Katrīnu koncertējis Apvienotajos Arābu Emirātos un Lielbritānijā.
Juris Kaukulis uzaicināja Rolandu ierakstīt akordeona spēli Jauno Jāņu orķestra ceturtajā studijas albumā "Deju dziesmas" (2024), kur apkopota latviešu skatuviskajai dejai radītā mūzika.
Rolands Zelčs vienlaicīgi darbojas vairākos kolektīvos un vairākos projektos, kas "kā pa ķēdīti" rada arvien jaunus sadarbības partnerus. Uzstāties kā solo māksliniekam viņam nav laika, bet uzspēlēt mājas pasākumos šad tad sanāk (reizēm arī kopā ar Zani).
Foto no R.Zelča personīgā arhīva: Rolands Zelčs (2001); N.Kalniņas kapelas sastāvā(2004); ar LU folkloras deju kopu "Dandari"(2007); ar "Čikāgas piecīšiem" (2018); ar A.Birkenu un L.Vudu (2024); ar "Hāgenskalna muzikantiem"; ar K.Dimantu un "Zeltračiem"; ar K.Dimantu; ar Zani (2023)