Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Mežales Aijas tautastērps

Raksta ID: 1527
Atjaunināts: 16 oktobris, 2024

              

    

Aija Mežale dzimusi un augusi Balvos. Pēc Balvu 1. vidusskolas absolvēšanas mācības turpināja Rēzeknes augstskolā, kur iegūts bakalaura grāds ekonomikā, un Daugavpils augstskolā, kur 2009. gadā iegūts profesionālais maģistra grāds iestāžu vadībā un sabiedrības pārvaldē. 2019. gadā iegūts sertifikāts Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā - Pedagoģiskā procesa organizācija un vadība.
No 1993. gada Aija Mežale ir Sia "Ananass" līdzīpašniece un grāmatvede. Aijai un Aivaram Mežaliem pieder savs uzņēmums – SIA "Ananass". Pieder arī skaista ēka pašā Balvu centrā – bijušais kinoteātris, kurš tagad ir paplašināts ar plašu, stiklotu divstāvu piebūvi uz centrālās ielas pusi. Ir sakārtota un nobruģēta arī visa piederošā teritorija, lai kopskats būtu nevainojams. Šobrīd uzņēmums nodarbojas ar elektronikas preču tirdzniecību, remontu un konsultācijām, kā arī sniedz kopēšanas, skanēšanas, laminēšanas un citus pakalpojumus.
Kopš 2014. gada Aija ir Nacionālās apvienības Balvu nodaļas vadītāja, kopš 2017. gada - Balvu novada deputāte, Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja.
Ģimenē izaudzināti meita un dēls. Vaļasprieki - mūzika, dārzs, pasākumu vadīšana.

Aijas tautastērpa stāsts sākās ar zilajiem brunčiem. 2018. Gadā, ciemojoties vienās lauku mājās, viņa ieraudzīja šos zilos brunčus. Un sanāca tā, ka tos viņai vienkārši uzdāvināja. Sākumā brunčus Aija nēsāja ziemā, kā elementu uzvilka arī Līgo svētkos.
Tad Balvu katoļu baznīcā pie prāvesta Mārtiņa Kluša sāka šūt tautastērpus procesijai. Arī Aija Mežale ilgus gadus gāja procesijā, un tautastērpa uzvilkšana radīja patīkamu piederības sajūtu Latvijai un tautas tradīcijām. Tad arī radās doma, ka vajadzētu nokomplektēt pašai savu tautastērpu. Gaiši zilo vestīti uzšuva Balvu ateljē šuvēja Ludmila Jakovļeva, kura šuva arī pārējās vestes  baznīcai.
2022. gada sākumā, organizējot tautastērpu gājienu Baltinavā, Aija vairāk sapazinās ar Ivetu Gabrāni. Sadarbojoties viņa apsolīja, ka Aija ir nopelnījusi "plečkiņu rokstu", kurš šujās uz blūzes pleciem. Pagāja vēl gads, un Iveta uzšuva gan pašu blūzi, gan plečkiņas. Raksts ir no prasmīgās rokdarbnieces Īvas Teteles, kura dzimusi Briežuciemā un dzīvojusi Baltinavā. Viņa savukārt šīs prasmes samācījusies no savas mammas un krustmātes un šuvusi ganos ejot. Aija lūgusi Ivetai uzšūt arī galvas lakatu ar pārpieri , kas kā precētai sievai piedienas. Zeķes un krelles tālāk sagādāja pati. Tā kā Aijai bija ideja redzēt tautastērpu kopā ar dzintaru, tad krelles un piespraudi izgatavoja vīrs Aivars Mežals. Savukārt plecu lakatu iegādājusies Alūksnes "Dzīparā", bet dzintara pērlītes piešuvusi pati.
Aijai Mežalei ir arī Lielvārdes josta, ko iegādājusies precoties. To ir noaudusi audēja no Cūkusalas Anita Medne, kura to apguvusi pašmācības ceļā no mammas Sofijas Galejas.


Fotogrāfijas uzņemtas Sitas mežā, autore Dace Teilāne

Raksta ID: 1527
Atjaunināts: 16 oktobris, 2024
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 35
Ievietots:: 16 oktobris, 2024 by Ināra B.
Atjaunināts:: 16 oktobris, 2024 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Balvu novada muzeja Abrenes tautastērps
b Banes Kristīnes tautastērps
b Brezinskas Daigas tautastērps
b Bukšas Lucijas tautastērps
b Bukšas Rutas tautastērps
b Buraveca Eduarda tautastērps
b Buraveca Toma tautastērps
b Buravecas Kristiānas tautastērps
b Dreimanes Gunas tautastērps
b Gailumas Martas tautastērps
b Gaļinas Gruziņas tautastērps
b Grigānes-Drandes Vinetas tautastērps
b Keišas Aijas tautastērps
b Korklas Ainas tautastērps
b Krainas Astrīdas tautastērps
b Mieriņas Vēsmas tautastērps
b Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja Abrenes tautastērps
b Pipures Lienes tautastērps
b Slišāna Imanta tautastērps
b Sviklānes Ivetas tautastērps
b Tiltiņas Anitas tautastērps
b Vancānes Valdas tautastērps
b Zarembas - Krīgeres Evitas tautastērps
b Zelčas Ainas tautastērps
b Šneperes Lilitas tautastērps
b Āzes Māras tautastērps