Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Tiltiņas Anitas tautastērps

Raksta ID: 1525
Atjaunināts: 23 oktobris, 2024

                   

Anita Tiltiņa dzimusi Lazdukalna pagasta "Obulderos". Pabeigusi Eglaines pamatskolu un Bērzpils vidusskolu, mācības turpināja Smiltenes Lauksaimniecības tehnikumā. Te viņa pabeidza kursu "Mājturības instruktori" un papildus ieguva arī pavāra zeļļa kvalifikāciju. Uzreiz pēc tehnikuma darba gaitas uzsāka Balvos - Aivara Zaikovska bārā. Tad strādāja ēdnīcā "Nāc un ēd", uzņēmumā "Madara 89", no kurienes pārgāja darbā uz veikalu "TikTak'', kur nostrādāja trīspadsmit gadu. Pēc tam Anita strādāja ziedu veikalā, kurš atradās lielveikalā "Top", un veikalā "Superlats".
2012. gada februārī Anita Tiltiņa noskatīja telpas bijušajās laikraksta "Vaduguns" redakcijas telpās un te ierīkoja “Rokdarbu bodīti". Vēlāk viņa saimniekoja kopā ar otru uzņēmēju Evitu Kapteini. Bodīte darbojās kā veikals, kur realizēja savu un citu rokdarbnieču veikumu. Daudz nācās darināt pēc pasūtījumiem, arī vilka un lāča tērpus pēc Balvu pilsētas pasūtījuma. Vēl tagad bibliotēkas Bērnu nodaļā glabājas Anitas darinātais lācītis "Es mīlu savu pilsētu".
Pēc tam Anita ir strādājusi kosmētikas veikala "MeiTan" pārstāvniecībā Latvijā, SIA "Telemarket" un viesnīcā par administratori. Anitai ļoti patīk rokdarbi. Gan skolas laikā, gan vēlāk pēc tam ir apgūtas gandrīz visas rokdarbu tehnikas, tāpēc tagad var veikt dažāda veida pasūtījumus. Pēdējā laikā interesē arī psiholoģija, ko tagad apvieno ar zīmēšanu un neirografiku, gatavo īpašas konfekšu un ziedu kumpozīcijas, lej sveces.

Anita Tiltiņa savu tautastērpu darināja pati, mācīdamās Smiltenē. Viņa izvēlējās darināt balto tautastērpu, jo gribēja, lai tas atšķiras no citu novadu tautastērpiem. Audumu auda no baltās vilnas un rakstu izvēlējās sarežģītāku kā citām meitenēm. Svārku platums vien ir trīs metri. Pie jostas un svārku apakšmalā ir piešūtas atsevišķi austas celaines. Svārkiem apakšā vēl ir knipelēta mežģīne. Mežģīne un krekla audums ir vienīgie, kuri ir pirkti, viss pārējais ir pašas darināts - austs un izšūts.  Anita atceras, ka pirmo viņa izšuva kreklu. Krekls ir šūts bez vīlēm un šujmašīnas - maliņas ir saliktas dubultā un sašūtas, izmantojot rokdarbu tehniku ”Baltie darbi”. Arī pogas šūtas ar roku. Šujot vainadziņu, vispirms vajadzēja sameklēt vajadzīgās pērlītes, jo tolaik tās iegādāties bija sarežģīti.
Savu tautastērpu Anita darināja apmēram divus gadus un to prezentēja, beidzot tehnikumu 1999. gadā. Atceras, ka prezentējusi latgaliešu valodā un pārsteigusi eksaminētājus. Tautastērpu Anita ir glabājusi visus šos divdesmit piecus gadus, bet uzvilkts tas bija tikai vienreiz - Mātes dienas pasākumā bērnudārzā.


Fotogrāfijas uzņemtas pie Balvu muižas, autore Dace Teilāne
5. foto no A.Tiltiņas foto arhīva: Anita savā tautastērpā Smiltenes tehnikuma izlaidumā 1999. gadā

Raksta ID: 1525
Atjaunināts: 23 oktobris, 2024
Atjauninājumu skaits:: 5
Skatījumi:: 41
Ievietots:: 16 oktobris, 2024 by Ināra B.
Atjaunināts:: 23 oktobris, 2024 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Balvu novada muzeja Abrenes tautastērps
b Banes Kristīnes tautastērps
b Brezinskas Daigas tautastērps
b Bukšas Lucijas tautastērps
b Bukšas Rutas tautastērps
b Buraveca Eduarda tautastērps
b Buraveca Toma tautastērps
b Buravecas Kristiānas tautastērps
b Dreimanes Gunas tautastērps
b Gailumas Martas tautastērps
b Gaļinas Gruziņas tautastērps
b Grigānes-Drandes Vinetas tautastērps
b Keišas Aijas tautastērps
b Korklas Ainas tautastērps
b Krainas Astrīdas tautastērps
b Mežales Aijas tautastērps
b Mieriņas Vēsmas tautastērps
b Ontona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzeja Abrenes tautastērps
b Pipures Lienes tautastērps
b Slišāna Imanta tautastērps
b Sviklānes Ivetas tautastērps
b Vancānes Valdas tautastērps
b Zarembas - Krīgeres Evitas tautastērps
b Zelčas Ainas tautastērps
b Šneperes Lilitas tautastērps
b Āzes Māras tautastērps