Abrenes piemiņa
Kārsavas un Dārza ielas krustojums
Baltinavas ģerbonis neslēpjas muzejos un grāmatās, tas vienmēr ir acu priekšā. Trīs zelta pakavi tajā simbolizē pagasta saikni ar zaudēto Abrenes daļu, atrašanos pašā pierobežā un trīskāršu laimes vēlējumu, jo visas labas lietas nāk pa trim.
Par objektu: Baltinavieši savu ģerboni likuši visredzamākajā vietā – pašā ciema centrā – kā atgādinājumu par zaudēto un to, ko nekādi nedrīkst zaudēt. Lai gan Baltinavas ģerbonim ir tikai desmit gadu, tā vēsture ir sena un sāpīga. Pirmās brīvvalsts laikā Baltinava līdz ar 14 citiem pagastiem – latviešu sen apdzīvoto teritoriju – ietilpa Jaunlatgales (kopš 1938. gada – Abrenes) apriņķī. Pēc II pasaules kara Latvija zaudēja 6 Abrenes pagastus, tomēr vienotības ideja palika. No Baltinavas centra līdz tagadējai Krievijas robežai ir nieka 10 kilometri, veidojot ģerboni tā pamatā likta Latgalei raksturīgā zilā krāsa – garīgās izaugsmes un godaprāta, veiksmes, veselības, optimisma un turības nesēja. Laimes vēlējumā trīs augšup pavērstie pakavi un zelta fons atgādina par pagātnes, tagadnes un nākotnes saikni, tie nākuši no Abrenes pilsētas ģerboņa un atgādina par Augšpils, Linavas, Purvmalas, Gauru, Kacēnu un Upmales pagastiem, kuri Latvijai tika atņemti. Dalījums zilajā un zeltītajā pusē ataino ne vien Baltinavas atrašanos uz gandrīz 29 km garās robežas ar Krieviju, bet arī šejieniešu nezaudēto saikni ar senčiem un sapņiem, kuri palikuši otrpus žogam. Trīs melnie vairodziņi uz viena lielā vairoga fona visdrīzāk atgādina par šīs puses ļaužu gadsimtiem ilgo gatavību katram pašam un visiem kopā aizstāvēt savu zemi, savas robežas. Skvēra vērtību ceļ fakts, ka tas tapis vietējo skolēnu rokām, skolotājas Anitas Ločmeles vadībā iesaistoties projektā “100 darbi Latvijai”.
(L.Lukstraupes teksts un izvēlētie fotoattēli)
Attēli: 1. Skolēnu roku radītie Laimes pakavi pašā Baltinavas centrā. 2. Abrenes pilsētas (sākotnēji Jaunlatgales) ģerbonis. 3. Abrenes apriņķa ģerbonī vienojās trīs pieclapu lina pogaļas. 6. Lindas Rubenas adītajos dūraiņos pakavi sastājušies stāvā, no iepriekšējām paaudzēm mantotā rindu rakstā