| | | | | Pārlūkot visas sadaļas |
Imants Slišāns kopš 2002.gada ir Baltinavas vidusskolas direktors, kopš 1989.gada - ģeogrāfijas skolotājs. Ilgus gadus skolā vadījis latgaliešu interešu pulciņu „Latgola: zeme, tauta, volūda”, skolā vada latgaliešu valodas fakultatīvu. Jau kopš skolas laikiem Imantu interesē dzimtās Baltinavas puses vēsture, daba, ģeogrāfija, plašākā mērogā - Latgales kultūrvēsture, latgaliešu valoda, kā ģeogrāfam īpaši tuva tēma ir vietvārdi jeb toponīmi. Imants viens no pirmajiem 2015.gadā saņēmis Nikodema Rancāna balvu izcilākajiem Latgales reģiona pedagogiem. Līdz 2018.gadam darbojies Baltinavas amatierteātrī "Palādas".
1990.gada aprīlī Krāslavā notika konkurss “ Latgales zeltene un Latgalīts”, kurā jauniešiem vajadzēja izturēt pārbaudījumu novada vēsturē, Latgales folklorā un literatūrā, tautas medicīnā, dārza darbos, kulinārijā un galda klāšanā, ticības pamatos. Bija arī spēka pārbaude un vaļasprieka demonstrēšana un viss pasākums noritēja latgaliešu valodā. No 42 jauniešiem, kuri piedalījās konkursā, līdz finālam tika arī Imants Slišāns, tolaik Baltinavas vidusskolas skolotājs, kurš beigās arī ieguva goda nosaukumu “Latgalīts” un skatītāju simpātiju. Viena no galvenajām balvām konkursā bija tautastērps, kurš apbalvošanas ceremonijā bija jāuzvelk. Imants atceras, ka saņemtais vilnas mētelis bijis ļoti brīvs, bet, galu galā, apjozts ar jostu, izskatījās tomēr pieklājīgi.
Visvairāk Imanta tautastērps ir bijis kopā ar tautas muzikantu Andreju Rancānu. Pirmoreiz aizlienētajā tērpā viņš uzstājās 1995.gadā, kad kopā ar Upītes bērnu folkloras kopu piedalījās folkloras festivālā Turcijā. Tad sekoja uzstāšanās kopā ar folkloras kopu “ Grodi”, ar kuru A.Rancāns 90.gadu beigās daudz muzicēja. Šo Latgales goda tērpu viņš vilka mugurā īpaši reprezentatīvos pasākumos, kad vajadzēja pārstāvēt Latviju citās valstīs - Expo izstādē Lisabonā (1996), CIOFF Pasaules folkloriādē Tokijā (2000) un citos pasākumos.
Pats Imants tautastērpā ir piedalījies Dziesmu un deju svētku gājienā Rīgā, vadījis Balvu rajona Dziesmusvētku koncertu 90.gadu sākumā Baltinavā, vadījis Baltinavas novada svētkus. Vajadzības reizēs savu tautastērpu viņš aizdevis arī skolēniem, ja tas bijis nepieciešams uz kādiem svinīgiem pasākumiem skolā vai Kultūras namā.
Sava vēsture ir tautastērpa jostai. Tā daudzus gadus izmantota teātra „Palādas” izrādēs „Ontans i Anne”. 1.daļā „Ontans i vampīri” josta tiek izmantota Ontanam pa jokam karoties („ķēzoties”) drēbju skapī, bet 5.daļā „Ontans i Zīmassvātki” ar jostu tiek apjozts bluķis, ko velk Annes organizēto etnogrāfisko Ziemassvētku svinēšanā.
Fotogrāfijas uzņemtas pie Baltinavas vidusskolas, autore Ruta Cibule.
5.foto - A.Rancāns ar Upītes bērnu folkloras kopas vadītāju Irēnu Slišāni Turcijā (1995), uzstājoties ar folkloras kopu "Grodi" Tokijā (2000) - foto no A.Rancānes foto arhīva