Keiša Stefānija

Tautasdziesmu teicēja, Upītes etnogrāfiskā ansambļa dziedātāja

Stefānija Keiša dzimusi 1927. gada 28. jūnijā Šķilbēnu pagasta Pakašovā vietējā kalēja piecu meitu ģimenē. Dziesmas mantojusi no mātes un tēva. Skolā mācījusies  4 gadus. Visu mūžu ir bijusi zemes kopēja. Tā kā ģimenē bija tikai meitas, tad visus vīriešu darbus uzņēmusies Stefānija. Pēc tēva un vēlāk arī mātes nāves, viņa ir sētas saimniece un īpašniece. Stefānija dzied no agras bērnības. Viņai ir laba muzikālā dzirde un skanīga balss. Viņa ir viena no izcilākajām Latgales tautas mūzikālās un mutvārdu folkloras teicējām. Pilnībā pārzina gan tautasdziesmu, gan garīgo dziesmu dziedāšanu Šķilbēnu novadā visa gada garumā, kurš ir bagātākais ar dziedāšanas tradīcijām visā Ziemeļlatgalē.

Stefānija bijusi Upītes etnogrāfiskā ansambļa dalībniece kopš tā dibināšanas un šī ansambļa galvenā tautasdziesmu teicēja un sācēja. Viņa arī tā, kas apmācīja etnogrāfiskā ansambļa jaunos dziedātājus etnogrāfiskajā dziedāšanas mākslā. 1986. gadā,  kopā ar savām radiniecēm, Stefānija dziedājusi Andrejam Krūmiņam senos balsus. Dziedājums ieskaņots un uzņemts videolentē. Piedalījusies 1989. gada K. Barona dienas konferences koncertā. Viņa bijusi arī izcila rokdarbniece - audēja, adītāja, izšuvēja. Piedalījusies daudzās rokdarbu izstādēs novadā. Stefānijas roku darbs ir  Upītes etnogrāfiskā ansambļa baltā Abrenes novada sieviešu tautastērpa jostas un brunču apmales. Bijusi  atzīta saimniece - viesību galdu klājēja. VKKF mūža stipendiāte. Mirusi 2005.gada 25.decembrī un apglabāta Breksenes kapsētā.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Dzied Upītes etnogrāfiskā ansambļa dziedātāja, teicēja, VKKF mūža stipendiāte Stefānija Keiša (no Voldemāra Ivdra personīgā arhīva) - uzņemts Folkloras nometnes Balkanos laikā 1999.gadāRaksta ID: 61
Atjaunināts: 26 aprīlis, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Keiša Stefānija
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=61