Pabērza Antonija

Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dziedātāja, audēja
Dzimusi 1933.gada 28.jūlijā Domenika un Teklas astoņu bērnu ģimenē Gūrovas ciemā. Pirmo un otro klasi mācījusies Sprogu četrklasīgajā pamatskolā, pēc tam vēl divus klases Viduču septiņgadīgajā skolā. Nekādas lielas skolas nav beigusi, bet dzīves skola gan izieta liela. Kolhoza laikos viņa strādājusi par slaucēju, bet sovhoza laikos - strādājusi teļu fermā pie mazajiem teļiem, no kurienes 1988.gadā aizgājusi pensijā.
Antonija saka: "Sākot ar pirmo dienu dziedu ansamblī. Esmu priecīga, ka esmu daudz kur bijusi. Bagāta nekad neesmu bijusi, bet dziesmu pūrs man ir lielu lielais. Mani neaizdziedās nevienās kāzās. Apdziedāšanas dziesmas man stāv prātā pat vēl no bērnu dienām, kad gāja uz kāzām "stuomačūs". Antonija ansamblī tiek mīļi dēvēta par „Ontaninu” vai „Ontūni”. Viņa ir runīga sieva, kurai vārds kabatā nav jāmeklē. Apdziedāšanas dziesmas birst kā pupas, dziesmu pūrs ir neizsmeļams. Pateicoties Antonijai ansamblis šodien dzied vairākas gan draiskas, gan nopietnas dziesmas: „Cik biedīga tij naksniņa”, „Pilna upe boltu zīdu”, „Ai cīmiņi, ai kaimiņi”, „Voi, Dīviņ,(i) Dīvam žāļ”.
Jaunībā Antonija bijusi iecienīta saimniece ar godu galdu klāšanu. Cepusi arī tortes. Pēc darba fermā, Antonija sēdusies pie stellēm un caurām naktīm audusi. Aust viņa  iemācījusies no mammas, arī vērpt un sprēst linus, vilnu, pakulas. Sākuma atļāvusi aust ko vienkāršāku, vēlāk jau sarežģītākus darbus. Audusi dvieļus un kreklu audumus uz divām nītīm, galdautus un dvieļus uz četrām nītīm, vēlāk arī uz sešām nītīm. Audusi zvaigžņu segas uz divām nītīm, bet ar skaliņu bija jāveido raksts. To aušana gājusi lēni – ja dienā noaudusi 80 cm, tas jau bijis rekords. Pēdējos darbus Antonija audusi 90. gados.
Antonija Pabērza audusi arī pēc pasūtījuma – cilvēki atveduši materiālu un izteikuši savas vēlmes, ko audēja īstenojusi dzīvē. Viņas austie dvieļi bijuši izstādē Ates muzejā, kur strādā Antonijas meita Rita Āboltiņa. Vēl 2008.gada septembrī audēja piedalījusies aušanas meistarbnīcā Baltinavā.
Mirusi 2012.gada 14.novembrī, apglabāta Viduču kapos.
/informācija sagatavota pēc I.Sokirkas darba "Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dalībnieku dzīvesstāstu dokumentēšana"/


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no personīgā arhīva: tautastērpā (no labās puses) (1997); aušanas meistardarbnīcā Baltinavā (2008). A.Pabērzas austie darbi (2011) - I.Bobrovas foto; A.Pabērza Medņevas etnogrāfiskā ansambļa 25 gadu jubilejas reizē (2012)- R.Cibules foto



Video no Rutas Cibules personīgā arhīva: Tradicionālās dziedāšanas meistardarbnīcu noslēgums Vēršukalna muzejā 2005.gada jūlijā - teicēja Antonija Pabērza ar Medņevas etnogrāfiskā ansambļa sievām


Raksta ID: 815
Atjaunināts: 18 jūlijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Personības -> Folkloras teicēji, vācēji, izpildītāji -> Pabērza Antonija
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=815