Upītes kultūrvēstures muzejs atrodas Upītes ciema Upītes tautas nama ēkā, kura nodota ekspluatācijā 1960. gadā kā toreizējā
kolhoza "Cīņa" valdes ēka ar klubu 200 vietām. Pēc šobrīd pastāvošā administratīvā iedalījuma Upītes ciems atrodas Balvu rajona Šķilbēnu pagasta teritorijā 3,5 km attālumā no Latvijas valsts austrumu robežas – Kūkovas upes Zeļču, Lotušu un Ančipovas ciemos.
Upītes kultūrvēstures muzeju raksturo šādi gadskaitļi:
Ar Šķilbēnu pagasta Tautas deputātu padomes valdes sēdes lēmumu 1994. gada 10. maijā Upītes kultūrvēstures muzejs uzsāk savu darbību un par tā veidotāju un vadītāju, pēc viņa paša lūguma, tiek nozīmēts Antons Slišāns. Pēc viņa nāves 2010.gada decembrī, par muzeja vadītāju strādā Ligita Spridzāne.
1997. gada 15. novembrī tiek svinīgi atvērtas Upītes kultūrvēstures muzeja ekspozīciju telpas.
1998. gadā Upītes kultūrvēstures muzejs tiek uzņemts par kolektīvo biedru Latvijas Muzeju asociācijā, ko vēlāk pārdēvē par Latvijas Muzeju biedrību.
2003. gada 10. septembrī Upītes kultūrvēstures muzejs tiek reģistrēts Nodokļu maksātāju reģistrā
Šobrīd muzejā reģistrēto muzejisko priekšmetu skaits nav liels - tikai 320 vienību pamatfondā un 23 vienības palīgfondā. Toties muzeja atmiņu fondos: datorā un mapēs, kā arī vēl neapstrādātie muzejiskie priekšmeti skaitāmi tuvu tūkstotim. Apskatei izvietojamo telpu trūkums radījis muzeja specifisko darbības virzienu:
- ekskursiju vadīšanu pa kultrūrvēsturiskajām un dabas ainaviski skaistajām vietām,
- dažādu pasākumu rīkošanu kultūrvēsturiski nozīmīgajās vietās,
- mutisku, rakstisku, telefonisku, caur e-pastu uzziņu un informācijas sniegšanu interesentiem,
- zinātniski apstrādāto materiālu publicēšanu.
Upītes kultūrvēstures muzeja finansētājs ir Šķilbēnu pagasta padome, z.s. Jākupāni un labvēļi – ziedotāji, kā arī VKKF caur atbalstītajiem projektiem. Pašlaik muzejs tiek atvērts tikai pēc iepriekšējas sazināšanās ar vadītāju.
Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Foto no Upītes kultūrvēstures muzeja fonda