Griestiņa Anna (dzim.Prole)

Kultūras darbiniece un garīgo dziesmu dziedātāja

Dzimusi 1958.gada 4.martā Bērzpils pagasta Golvaros Marijannas un Aloiza Proļu piecu bērnu ģimenē. 1965.gadā uzsākusi mācības Tilžas internātskolā, pēc tam mācības turpinājusi Golvaru astoņgadīgajā skolā un Bērzpils vidusskolā, kuru absolvējusi 1976.gadā. 1977.gadā iestājusies Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā, kuru 1979.gadā beigusi, iegūstot bibliotekāra specialitāti. Šajā pat gadā Anna apprecējusies ar bērzpilieti Ādolfu Griestiņu, izaudzināti četri bērni.

Pēc tehnikuma beigšanas Anna tūlīt sākusi strādāt Bērzpils pagasta bibliotēkā, kur strādā joprojām. Bibliotekārajā darbā viņu visvairāk aizrauj novadpētniecības darbs - bibliotēkā ir plašas un bagātas ar savāktajiem materiāliem mapes par Bērzpils puses cilvēkiem, pagasta vēsturi, kultūrvēstures pieminekļiem, kolektīviem utt. Anna ir pierakstījusi un saglabājusi vairāku veco bērzpiliešu atmiņas gan par dziedāšanu koros, gan Bēržu baznīcas draudzes vēsturi. 2000.gadā pēc Annas apkopotajiem materiāliem ir sagatavota informācija par Bērzpils pagastu enciklopēdijai „Latvijas pagasti”. Tāpat viņa sniegusi informāciju V.Belokoņa izdevniecības izdotajai „Latvijas Enciklopēdijai”, Balvu novada veidotajiem ceļvežiem. 2011.gadā Anna Griestiņa ar Bērzpilī pierakstītiem ticējumiem un paražām un kāzu apdziedāšanas dziesmām, ko sniegusi teicēja A.Griestiņa, piedalījusies Latgales folkloras vākuma konkursā „Apleicīne” .

Bērzpils bibliotēkas vadītāja Anna Griestiņa ir LNB Atbalsta biedrības konkursa "Pagasta bibliotēka - gaismas nesējs" uzvarētāja Latgalē 2011.gadā. Tāpat 2011.gadā Anna apbalvota ar Balvu novada domes Atzinības rakstu

1983.gadā Griestiņu ģimene no Solas ciema pārcēlusies uz Vecpils ciemu, kas robežojas ar Bēržu baznīcu. Annai jau no bērnības dziedāšana bijusi sirdslieta, arī tēvs bijis liels dziedātājs. Tāpēc viņa arī 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā baznīcā iesaistījusies garīgajos dziedājumos, ko pārējiem dziedātājiem mācījusi Eleonora Namsone. Vispirms iemācijusies Sv.Mises dziedājumus un garīgās dziesmas lejā baznīcā. Dziedāt psalmus mācījušies pēc jaunajām grāmatām, kuras izdotas 1986., 1989.gadā. Pirmā lielā kopādziedāšana sanākusi Monikas Tūmiņas mājās Vecpilī 1991.gadā, kad psalmu dziedāšanā tika iesaistīti arī jauni dziedātāji. Tas bija sākums jauno psalmu dziedāšanai Bērzpilī. Vadījusi E.Namsone, kura ar M.Tūmiņu bija salīdzinājušas psalmus vecajās un jaunajās lūgšanu grāmatās. Melodijas tika ņemtas tās pašas, kas bija vecajiem psalmiem.

1992.gadā E.Namsone un M.Tūmiņa noorganizējušas Bēržu baznīcas kori, kurā pieņēmuši visus dziedātgribētājus. Kora dziedāšanā iesaistījusies arī Anna. Tobrīd korī, galvenokārt, bijuši dziedātāji, kuriem viss bijis jāmācās no pašiem pamatiem. Ja baznīcā bijuši lielāki svētki, tad palīgā aicinājuši vecos dziedātājus – Veroniku un Pēteri Pokrotniekus, Eleonoru Volkovu.

Anna Griestiņa atceras, ka „kora pamatā bija tie paši dziedātāji, kas mācījās dziedāt jaunos psalmus: soprāni – Monika Tūmiņa, Broņislava Spalviņa, Eleonora Namsone, Virgīnija Livzeniece, Agnese Ziemele, Anna Griestiņa; alti – Marcijana Livzeniece, Donāte Gļauda, Aina Ziemele u.c. Sākumā kori mācīja Tilžas ērģelnieks Antons Namsons, jo tai gadā vizitēja bīskaps, un bija ļoti daudz un nopietni jāstrādā. Tad kādu laiku kori mācīja Bērzpils vidusskolas mūzikas skolotāja Daiga Griestiņa, bet 1996.gadā pēc Lieldienām par ērģelnieci baznīcā sāka strādāt Aija Ikstena. Koris tika noorganizēts jaunā sastāvā, kuram pirmā uzstāšanās bija 1996.gada Vasarsvētkos. Visi dziedātāji bija ļoti apdāvināti: Valentīna Vugule, Eleonora Namsone, Lolita Sergeviča, Anna Griestiņa, Anna Sudare, Līga Spalviņa – soprāni; Anita Stepanova, Aina Ziemele, Liāna Kubaka, Albīna Livzeniece – alti.”

Kora dziedātāji, arī Anna, dzied ne tikai baznīcā un baznīcas svētkos, bet arī bēru godos, pavada aizgājējus, dzied psalmus mirušo godam un atcerēm, dzied kapusvētkos un svecīšu vakaros. Kora sastāvs vairākkārt ir mainījies un uz šodienu (2012.gadu) praktiski nepastāv. Tomēr bijušie kora dziedātāji ir starp tiem dziedātājiem baznīcā, kuri vada lejā visus garīgos dziedājumus un lūgšanas. Arī Anna Griestiņa ir viena no tām dziedātājām, kura regulāri apmeklē baznīcu un nebaidās iesākt jebkuru garīgo dziedājumu. Pa šiem gadiem ir apgūts viss nepieciešamais baznīcas garīgo dziedājumu un dziesmu repertuārs. Anna Griestiņa ir viena no Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā iekļautās vērtības "Psalmu dziedāšana Ziemeļlatgalē" nesējām.

Visai bieži piedalīties bēru godos Anna nevar laika trūkuma dēļ, jo darbs bibliotēkā un savā lauku saimniecībā paņem daudz laika.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē


Foto no personīgā arhīva: Anna Griestiņa saņemot balvu „Gaismas nesējs 2011” ; Vecpils dziedātājas A.Griestiņa, M.Tūmiņa un V.Griestiņa 90.gadu sākumā; A.Griestiņa ar pārējām konkursa "Pagasta bibliotēka - gaismas nesējs" laureātēm un rīkotājiem (2011); tikšanās laikā ar klostera māsu Leoniju - stāv trešā no labās puses (2009); atklājot pasākumu ar Viļakas literātiem Bērzpilī (2012)



Raksta ID: 1007
Atjaunināts: 30 janvāris, 2020
Atjauninājumu skaits:: 3
Katoliskā tradicionālā mūzika un tās kopēji -> Garīgo dziesmu dziedātāji -> Griestiņa Anna (dzim.Prole)
http://balvurcb.lv/kb/index.php?View=entry&EntryID=1007