9.decembrī lieli un mazi apmeklētāji kopā ar Baltinavas vidusskolas bērnu folkloras kopu ritmiski un līksmi ieskandināja izstādes “Visums stāsta mīlestību gabaliņos” atklāšanas svētkus un satikšanos ar Anneli Slišāni.
Izstādē eksponētas sešas apjomīgas tekstilkompozīcijas – segas konkrētiem cilvēkiem – Anneles bērniem, iekodējot tajās dzimtas vēstures un kultūras aizsardzības funkcijas. Darbu izveidei izvēlēti bērnu pirmsskolas vecumposmā radītie zīmējumi, kuros attēlota ģimene, mamma un pats bērns. Darinātā sega ar paša bērna zīmējumiem būs viņam kā talismans visai turpmākajai dzīvei, jo bērns zīmējumu ir veidojis laikā, kad laimes sajūtas ir ļoti spilgtas un enerģijas ir vairāk, nekā vēlāk, “lielo cilvēku” dzīvē – un zīmējums uz segas būs sava veida baterija, vairogs, slēpnis un iedvesmas avots.
Apjomīgie darbi izstrādāti, noslēdzot maģistra studijas Latvijas Mākslas akadēmijas tekstilmākslas nodaļā.
Vēl izstādē varam iepazīties ar SIA „Anneles zeme”, kas ir Anneles Slišānes radīts uzņēmums Latgalē,
- kurā tiek darinātas ekoloģiski tīras rotaļlietas (adīti, tamborēti, šūti spēļu dzīvnieki – zirgi, kaziņas, gotiņas, rukši, kaķi, zaķi, peles, lāči, putni, u.c.);
- darinātas intelektuāli attīstošas rotaļlietas dažāda vecuma bērniem no tekstila materiāliem – grabuļi, attīstošās bumbas, spēles;
- gatavotas lelles un apģērbi lellēm;
- austi Latgales tradicionālie kokaru deči (lupatu deķi), segas, zaļie augu paklāji no kalmēm, vilkvālītēm, nātrēm, vībotnēm, pelašķiem, u.c. (pirtīm, dziedniecībai un ārstniecībai, telpu interjeram);
- ražoti suvenīri (auduma iepirkuma maisiņi, dāvanu maisiņi ar izšūtiem logo);
- no vilnas darināti apģērbi – adīti cimdi, zeķes, džemperi, siltie ziemas vamži, u.c.
Realizējot ideju par pasaules ilgtspējīgu attīstību, uzņēmumā tiek izmantotas Latvijā ražotas un audzētas izejvielas – aitu vilna, vilnas dzija, pupas, zirņi, graudi, dabas materiāli, augi, u.c. Visi darbi tiek veidoti, izrādot cieņu Latgales kultūrvēsturiskajam mantojumam, pētot, saglabājot un nododot tālāk nemateriālās kultūras mantojuma amatniecības zināšanas un prasmes – adīšana, tamborēšana, aušana tradicionālajos Latgales stuovūs (trizuļu stellēs).
Uzņēmumā pacietīgi un pamatīgi tiek veidots unikāls Ziemeļlatgales reģiona dizaina produktu piedāvājums, balstīts Latgales tradicionālajā kultūrā, tādējādi arī veicinot interesi par tūrismu un tā attīstību reģionā.
Ar šo izstādi Balvu Centrālā bibliotēka uzsāk izstāžu ciklu, ka vairāku turpmāko gadu garumā būs veltījums tam, lai mēs tuvāk iepazītu Ziemeļlatgales vidējos un mazos uzņēmējus un viņu devumu. Izstāžu darbība jaunā kvalitātē iespējama pateicoties Balvu novada pašvaldības dalībai projektā “Not just books” (Ne tikai grāmatas – bibliotēkas uzņēmējdarbības veicināšanai), projekta numurs LV-RU- 010. Pateicoties tam bibliotēkā veikta vienas telpas vienkāršota renovācija, iegādāta izstāžu/ekspozīciju vadības sistēma un interaktīvais ekrāns/panelis. Jaunais aprīkojums ļauj mūsdienīgāk parādīt uzņēmēju darbību, kā arī rada atbilstošāku vidi citu pakalpojumu saņemšanai.
Izstāde skatāma no 9.12.2019. līdz 24.01.2020.