Balvu Centrālā bibliotēka

Tirgus ielā 7, Balvi
no 2024. gada 1. jūnija līdz 31. decembrim
Pirmdien 10.00 - 18.00
Otrdien 10.00 - 18.00
Trešdien 10.00 - 18.00
Ceturtdien 10.00 - 18.00
Piektdien, sestdien, svētdien SLĒGTS.

 

 

 

 

 

Esam saņēmuši vērtīgu dāvanu – VIA LATGALICA humanitāro zinātņu žurnāla sērijas “Latgalistikys kongresa materiali” V (2015-2021) izdevumu, kurā publicēti 5. starptautiskās konferences “Mikeļa Bukša montuojums” referāti.

Izdevumā vairākos pētījumos atspoguļots novadnieku devums vai novada vietas:
• Latgalīšu vacuokī teksti M. Bukša pietejumūs (Skaidreite Kalvāne);
• Puordūmys par latgalīšu literaturys viesturis pietnīceibu: nu Mikeļa Bukša leidz Valentinam Lukaševičam i Ilgai Šuplinskai (Ilona Salceviča);
• Durvju un vārtu motīvs Latgales pilskalnu folklorā (Juris Urtāns);
• Stefanijas Uļanovskas rokraksti Viļņas un Krakovas arhīvos. (Aleksejs Andronovs);
• Mikeļa Bukša darbi (Lidija Leikuma);
• M. Bukša grāmatas un raksti (Lidija Leikuma, Aldona Volkova).

Konferece “Mikeļa Bukša montuojums” notika 2012. gadā no 5. līdz 6.oktobrim Rīgā un bija veltīta novadnieka Mikeļa Bukša simtgadei. Mikeļa Bukša (1912-1977) dzimtā puse ir Šķilbēnu pagasta Plešova, kur šobrīd arī atrodas piemineklis – simbolisks grāmatu krāvums novadnieka veikuma godināšanai.

M.Bukša mūžs ir bijis darbīgs un novadnieka piemiņa viņa dzimtajā pusē, kā arī ārpus tās, joprojām dzīva, par ko liecina arī šajā izdevumā apkopotā bibliogrāfija, kas sevī ietver 663 vienības. Daļa no bibliogrāfijā minētajām grāmatām un rakstu krājumiem, kā arī publikācijām laikrakstos, ir pieejami Balvu Centrālās bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā. Vecākais lasītavā ir 1943.gadā iznākušais rakstu krājums “Monsiņjors Nikodems Rancāns”, kura redaktors ir Mikelis Bukšs, un tas ir iznācis Daugavpilī Vl. Lōča izdevniecībā, kā arī 1948.gadā iznākusī Mikeļa Bukša grāmata “Pīzeimes par senejū latgaļu respektīvi latvīšu volūdu” (Traunšteina, Vl. Lōča izd.), kura ir dzejnieka Augusta Eglōja (1904-1994) dāvinājums, kā vēsta ieraksts grāmatā.

Bagātīgo materiālu klāstu lasītavā par novadnieku M.Bukšu papildina arī vairākas fotogrāfijas, kā arī vēstules Latgales kultūras darbiniekiem.

Ja vēlies saņemt uzziņas saistībā ar novadpētniecības jautājumiem, iegriezies bibliotēkas Novadpētniecības lasītavā vai raksti uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.!